Meble włoskie

Włochy nieodzownie kojarzą nam się z ciepłem, swojskością, nonszalancją i odrobiną zwariowania. W podobnych klimatach, czy to producenci, czy stolarze, próbują wytwarzać zapierające dech w piersiach, iście oszałamiające meble w stylu włoskim. Pierwszymi skojarzeniami, jakie przychodzą nam do głowy, gdy słyszymy zestawienie tych dwóch wyrazów: meble włoskie, to zdecydowanie przytulność i klasyka oraz delikatne detale związane z morskim klimatem panującym na Półwyspie Apenińskim. Te stwierdzenia są jak najbardziej trafne. Meble w tym stylu, swoim wyglądem, dokładnie opisują charakter, specyfikę tego państwa. Będąc w pomieszczeniu, które zostało urządzone według zasad włoskich można przenieść się w podróż po słonecznej Italii. Swój salon, kuchnię lub sypialnię można przeobrazić w prawdziwe pomieszczenie rodem z Rzymu, Livorna, czy Mediolanu. W tym artykule skupiam się na przedstawieniu Państwu specyfiki tego gatunku architektonicznego i mam szczerą nadzieję, że nieco przybliżę, zobrazuję przykładowy wygląd pomieszczeń o stylu włoskim.

Jeśli chodzi o to, czym charakteryzuje się styl włoski, to, tak jak wcześniej wspomniałem, przytulność, nonszalancja, elegancja, perfekcjonizm w najmniejszych detalach oraz swojski klimat. Wnętrza italijskie są tworzone z myślą o budowaniu jak najciaśniejszych i jak najtrwalszych relacji między członkami rodziny, przyjaciółmi lub zakochanymi.
No właśnie, zakochanymi. Mianem stolicy miłości, oprócz francuskiego Paryża, można także określić bajeczne, włoskie miasto, leżące w północnej części Italii- Wenecję. Kojarzymy ją głównie z gondolami, kanałami oraz wspaniałym, czerwonym winem. Motywy te bardzo często wykorzystywane są w stylizacjach. Winne kolory, łukowate, gondolowate meble oraz błękity kojarzące się z wodą to częste wybory, na które decydują się zwolennicy takowych klasyków. Poza tym, meble w stylu włoskim zazwyczaj wyglądają na solidne i ciężkie, jednak przeważnie odciążane są optycznie poprzez dodanie jasnych, pastelowych kolorów. Półwysep Apeniński to przede wszystkim przepiękne, ciasne miasteczka, które wyróżniają się na tle innych europejskich miasteczek tym, że wykonane są z jasnych materiałów, które w dużym skupisku sprawiają, że miasta wydają się być jasne, czyste i zadbane. Podobnie jest z meblami. Bardzo częstym sposobem na dodanie danemu wnętrzu podobnego klimatu jest inwestycja w jasne (najczęściej białe) przedmioty. Kolejną nieoderwalną cechą, która w pewien sposób wpisana jest w charakter włoski jest duża i otwarta przestrzeń. Ma to związek z tym, że elementem wpisanym w kulturę włoską jest rozpościerające się wokoło całego ,,Buta” Morze Śródziemne. Jego przestrzeń była inspiracją dla włoskich architektów, czego odzwierciedlenie mamy w bardzo dużych, otwartych, płynnie przechodzących w siebie pomieszczeniach. Nierzadkim zjawiskiem, coraz częściej spotykanym w dzisiejszych domach, jest kuchnia otwarta na salon. Przestrzeń tą dodatkowo powiększają wspomniane wcześniej jasne, pastelowe meble, nierzadko z ornamentami w kolorach turkusu, błękitu.

Włochy to jednak nie tylko morze, słońce i plaże, ale także kultura antyczna, która odwzorowana została od kultury Greków. Główną różnicą jednak było to, że Rzymianie, mimo tego, że ,,kopiowali” styl grecki, to wykorzystywali
go bardziej monumentalnie. Innymi słowy, był szerzej wykorzystywany
niż w Grecji. Pozostałości po starożytnych mieszkańcach, jednego
z najpotężniejszych imperiów świata, do dziś budzą zadumę u wielu osób. Ten perfekcjonizm i idealne rzeźby mogłyby być bardzo problematyczne dla ludzi z dzisiejszych czasów, jednak Włosi potrafili je tworzyć. Płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia antycznych Rzymian, lub bóstw, w które wierzyli są jednym z najbardziej rzucających się w oczy elementów w pomieszczeniach stylizowanych na włoskie. Odzwierciedlają one w bardzo dosłowny sposób duszę danego pomieszczenia.
Poza znaczeniem duchowym, płaskorzeźby mogą dodać do wnętrza element historii, który z pewnością zaskoczy wszystkich fanatyków starożytności, którzy odwiedzą naszą kuchnię, salon, czy sypialnię.

Kolejnym, najczęściej wiązanym z regionem Półwyspu Apenińskiego elementem, przyciągającym miliony turystów, jest zdecydowanie lawenda. Pola usłane tymi kwiatami wprawiają w zachwyt i ukazują piękno, jakie drzemie w tym słonecznym państwie. Zapach unoszący
się w tamtejszych rejonach jest nieziemsko cudowny. Był on również inspiracją dla projektantów, architektów wnętrz. Zarówno kolor jaki
i aromat starali się oni w subtelny sposób przemycić do porządku panującego we włoskich pomieszczeniach. Bardzo często spotykany jest kolor lawendowy. Widnieć on może zarówno na ścianach, meblach
bądź dekoracjach. Jest to kolor, który idealnie zgrywa się ze wszelkiego rodzaju błękitami, szarościami i innymi jasnymi, pastelowymi kolorami. Można także zaryzykować stwierdzenie, że jest to kolor zaliczany do palety barw uniwersalnych. Zapach lawendy jest bardzo delikatny, przyjemny, kojarzy się z subtelnością oraz delikatnością. Z tego powodu aranżując wnętrza w porządku włoskim często stawiamy na wszelkiego rodzaju zapachowe świece, kadzidełka, bądź, ostatnio bardzo modne, lekko w stylu włoskiej wioski, poduszeczki zapachowe, wypełnione suszoną lawendą. Nie dość, że pięknie pachną, to także wprowadzają swojską atmosferę, która w stylu włoskim jest tak bardzo pożądana.

Podsumowując cały artykuł, wybierając styl typowo włoski, stylizując
w takowym swoje wnętrza powinniśmy zachować pewne normy, które pomogą nam osiągnąć styl, na którym nam zależy. Italijskie pomieszczenia są to wnętrza odpowiednie dla osób, które chcą zbudować silne relacje z bliskimi ze względu na swojską atmosferę, dla ludzi chcących wąchać przepiękny zapach lawendy oraz dla tych, którzy chcą stworzyć w swoim miejscu zamieszkania małą Italię. Definitywnie styl włoski jest bardzo klasyczny, przemyślany oraz przypadający do gustu praktycznie wszystkim, ze względu na jego uniwersalność. Chyba nie ma osoby na świecie, która, choć raz w życiu, nie chciałaby poczuć tego charakterystycznego dla tego śródziemnomorskiego państwa klimatu, który jest wręcz oszałamiający.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here