Pożar bezlitośnie trawi wszystko, co spotka na swojej drodze, dlatego usuwanie jego skutków zazwyczaj jest niezwykle trudne. Szybkie podjęcie działania pomoże Ci w skutecznym doprowadzeniu pomieszczeń do stanu używalności i zwiększy szanse na odratowanie części wyposażenia.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Jeśli jesteś pewien, że przebywanie w pomieszczeniach, które objęte były pożarem, jest już bezpieczne (np. nie grozi im zawalenie się), możesz przystąpić do usuwania skutków pożaru. W budynku strawionym ogniem unoszą się niebezpieczne dla człowieka substancje, dlatego dobrze ochroń swój organizm przed ich działaniem. Co to oznacza w praktyce? Zaopatrz się w specjalną maseczkę i odzież ochronną, w tym rękawice. Pamiętaj, że ekspert powinien zadecydować, że budynek nadaje się do ponownego zamieszkania. Przejrzyj przedmioty i elementy wyposażenia pomieszczeń – niektóre trzeba będzie od razu zapewne wyrzucić. Problemem, z którym borykają się osoby dotknięte pożarem domów, jest również ryzyko wilgoci. Akcja gaśnicza sprawia, że przedmioty znajdujące się w pomieszczeniach, jak również ściany i sufity stają się wilgotne, a to pierwszy krok do rozwoju pleśni. Z tego względu niezbędne jest właściwe osuszenie i zdezynfekowanie miejsca pożaru.
Pomoc profesjonalistów w usuwaniu skutków pożaru
Jedną z metod praktykowanych przez fachowców jest ozonowanie, którego zadaniem jest dezynfekcja pomieszczeń, a tym samym usunięcie niebezpiecznych dla człowieka substancji. Na korzyść tego rozwiązania przemawia to, że nie stanowi zagrożenia dla zdrowia domowników i stanu wyposażenia pomieszczeń, oraz że skutecznie radzi sobie z brzydkimi zapachami, w tym ze stęchlizną. Sprzątanie po pożarze to także wyczerpująca fizycznie praca – oczyszczenie pomieszczeń, w których doszło do pożaru, może zająć bardzo dużo czasu. Firmy zajmujące się tego typu działalnością pomogą w pozbyciu się również pozostałości po pożarze i przeprowadzą cięższe prace, np. zerwą tynk w razie potrzeby.
Kwestie formalne po pożarze
Przed przyjazdem przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego powstrzymaj się przed dokonywaniem wszelkich prac naprawczych i porządkowych w pomieszczeniach dotkniętych pożarem. Najpierw bowiem należy sporządzić dokumentację z miejsca zdarzenia (m.in. zrobić zdjęcia, spisać protokół), aby można było ubiegać się o odszkodowanie. Informacji dotyczących kwestii odszkodowania szukaj w ogólnych warunkach ubezpieczenia (o.w.u.). Pamiętaj, że możesz samodzielnie sporządzić dokumentację fotograficzną z miejsca zdarzenia, którą później przedstaw właściwej osobie z zakładu ubezpieczeń. Ubezpieczyciela interesować będzie protokół sporządzony przez straż pożarną oraz wykaz uszkodzonego mienia.
Widać więc, że usuwanie skutków pożaru należy do żmudnych i potencjalnie szkodliwych dla naszego zdrowia czynności. Z tego względu warto rozważyć powierzenie tego zadania profesjonalistom, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i narzędziami, pozwalającymi na sprawne doprowadzenie pogorzeliska do stanu używalności.