Remont mieszkania po zalaniu – jakie materiały wybrać?

Zalanie mieszkania to duży problem, ale jego skala może być bardzo różna. Czasem wystarczy jedynie remont sufitu, kiedy zaleje nas niefrasobliwy sąsiad, bądź będziemy mieć tego pecha, że pod jego nieobecność pęknie rura w jego mieszkaniu. Problem zalania może dotyczyć również awarii instalacji w naszym mieszkaniu czy domu. Znacznie większy problem jest kiedy przyczyną zalania są ulewne deszcze i podtopienia, wtedy remont mieszkania pochłania znaczne środki. Warto zastanowić się jakie materiały będą najlepsze, aby remont okazał się skuteczny i nie pojawiły się ani pleśń ani grzyb.

Po pierwsze dobrej jakości emulsja gruntująca i masa szpachlowa 

Po zalaniu nie możemy załamywać rąk i pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać jest dokładne osuszenie zalanego sufitu, ścian, czy podłóg. Do tego celu, zwłaszcza w przypadku podłóg, ale nie tylko można zastosować osuszacze kondensacyjne. Niezależnie od tego czy stosuje się naturalne czy mechaniczne osuszanie, w przypadku dużych szkód konieczne będzie to drugie, to należy w trakcie dokładnie wietrzyć mieszkanie i zapewnić drożność wentylacji. Tylko takie działanie może zapobiec pojawianiu się w przyszłości grzyba na źle osuszonych ścianach.  Warto wiedzieć, że osuszanie budynku po podtopieniu i wypompowaniu wody może trwać nawet kilka miesięcy. Kiedy już wykonamy osuszanie jak należy musimy przystąpić do usunięcia zniszczonej powłoki ze ścian, sufitu, a także podłogi. Ściany należy pokryć potem emulsją gruntującą. Najlepiej wybrać przeciwgrzybiczną, gdyż takie dostępne są już na rynku. Po jej wyschnięciu należy nałożyć na ubytek białą masę szpachlową. Dopiero po jej wyschnięciu i zeszlifowaniu można przystąpić do dalszego remontu mieszkania. 

Wybór materiałów o niskiej nasiąkliwości na ściany   

Po przeprowadzeniu pierwszych prac remontowych można przystąpić do wykończenia ścian. Tutaj do wyboru mamy tradycyjne malowanie. W takiej sytuacji najlepiej wybrać farby silikonowe lub akrylowo-silikonowe, które nadają się do miejsc o podwyższonej wilgotności, w związku z czym mają właściwości hydrofobowe. Dobrym wyborem na ściany będą również płytki gresowe lub spieki kwarcowe, które charakteryzują się bardzo niską nasiąkliwością, poniżej 1%. Świetnie może sprawdzić się również naturalny kamień do domu z Klink.pl, oczywiście uprzednio poddany impregnacji. Można wybrać zarówno granit, marmur, łupek kwarcytowy, jak i piaskowiec, trawertyn bądź wapień. Możliwości w przypadku kamiennego wykończenia jest bardzo dużo. Trzeba również pamiętać o wybraniu wodoodpornych fug w odpowiednim kolorze. Wybór takich materiałów sprawia, że przy ewentualnej awarii i zalaniu być może nie będzie konieczna wymiana płytek, a jedynie osuszanie powierzchni.    

Czy podłogę po zalaniu można uratować? 

Podłoga, zwłaszcza drewniana po zalaniu zwykle nadaje się tylko do wymiany. Dlatego w takim przypadku lepiej zdecydować się na materiały w mniejszym stopniu absorbujące wodę, podobnie, jak systemy, które zapewniają, przy odrobinie szczęścia, możliwość oszczędzenia na remoncie. Jeśli zalaniu ulegnie bowiem podłoga pływająca i w porę się ją zdejmie w celu osuszenia powierzchni, to jest szansa, że na skutek działania wody łączenia i wpusty nie ulegną zniszczeniu i po gruntownym osuszaniu będzie można podłogę położyć na nowo.   

Jakie materiały wybrać do wykończenia podłogi po zalaniu?   

Jeśli podłoga po zalaniu wymaga wymiany, to poza panelami lvt w systemie podłogi pływającej można zdecydować się także na inne rozwiązania. Doskonałym wyborem będą gresy. Można zdecydować się zarówno na ten techniczny, kiedy tworzy się bardzo surową aranżację, z wykończeniem ścian w betonie dekoracyjnym, jak i najbardziej popularny gres szkliwiony. Naturalny kamień do domu również świetnie się sprawdzi na podłogi, najlepszy pod względem przewodzenia ciepła jest granit lub marmur. Oczywiście tutaj również trzeba jego powierzchnię dodatkowo zaimpregnować. Jeśli nie ogranicza nas czas to trwałym wyborem mogą być także podłogi żywiczne, jednak tu pamiętać należy o tym, że wykonanie takiej podłogi trwa około tygodnia. 

Zastosowanie trwałych i sprawdzonych materiałów na sufity, ściany i podłogi pozwala skutecznie pozbyć się skutków zalania, tak, że nie pozostanie żaden zaciek, tym bardziej grzyb czy pleśń. Trzeba jednak pamiętać, że bez odpowiedniego osuszania nawet najtrwalsze materiały nie zagwarantują, że wilgoć nie pojawi się ponownie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here