W projektowaniu domowych pomieszczeń ludzie przywiązują największą wagę do wyglądu własnych sypialni. Trudno dziwić się takiej tendencji. To sypialnie zazwyczaj stanowią serce całego domu – to tutaj człowiek może wrócić zmęczony po całym dniu pracy, wyłożyć się na swoim wygodnym łóżku i najzwyczajniej w świecie odpocząć. A relaks jest nieodłącznym i wręcz kluczowym elementem życia każdego człowieka. Nie mogąc wypocząć w komfortowych i odpowiednich warunkach, szybko dopada ludzi spore zmęczenie, którego nie da się nadrobić nawet hektolitrami kawy czy całym morzem napojów energetycznych. Urządzając zatem swoje miejsce do wypoczynku, należy zadbać o każdy jego szczegół – nawet o szafy do sypialni. Jakie zatem powinny one być? Czy w takim miejscu lepiej sprawdzi się szafa wolnostojąca, czy może jednak ta wbudowana w samą ścianę? Rodzajów tych mebli jest całe mnóstwo, a to tylko maksymalizuje trudności związane z ich wyborem. Szafy występują w wersjach z lustrem, niektóre są przesuwane, inne mają tradycyjnie otwierane drzwiczki. Należy zatem dowiedzieć się, który ich rodzaj rzeczywiście pasuje do pomieszczeń wypoczynkowych, czyli samych sypialni.
Jak powinna wyglądać perfekcyjna szafa dopasowana do potrzeb i wymagań sypialni? Jaki powinien być jej typ, układ oraz sam jej wygląd? Jeżeli to pomieszczenie wykorzystywane jest na co dzień przez dwójkę ludzi (parę lub małżeństwo) albo nawet całą rodzinę, należy tak je przygotować, aby każdy domownik mógł z niego swobodnie korzystać. W sypialniach wielofunkcyjnych najlepiej sprawdzą się szafy o sporej pojemności. Zazwyczaj są one zabudowane, czyli montowane są przy samych ścianach i sięgają samego sufitu, idealnie wpasowując się w układ całego pomieszczenia. Taka szafa, która wypełni sporą część pokoju, to doskonały pomysł na wyposażenie sypialni użytkowanej przez większą ilość domowników. Idealny wybór dla dużych rodzin, posiadających ograniczoną przestrzeń w swoich budynkach mieszkalnych. Duża i pojemna szafa zaoferuje im sporą ilość wolnego miejsca i umożliwi doskonałą i przemyślaną organizację wszystkich elementów wyposażenia. Dzięki niej człowiek zaoszczędzi trochę swojej przestrzeni i nie będzie zmuszony do tworzenia oddzielnej garderoby, na którą w tych niewielkich mieszkaniach zwykle brakuje konkretnego miejsca.
Niezależnie natomiast od tego, na jaki rodzaj szafy do sypialni domownicy będą się chcieli zdecydować, jest to przykład takiego mebla, którego w pomieszczeniu typowo wypoczynkowym absolutnie nie powinno zabraknąć. Dlaczego? Ponieważ szafy, mimo iż z założenia są sporymi i bardzo pojemnymi meblami, potrafią wprowadzić do aranżacji poszukiwaną lekkość i swobodę. Wizualnie upiększają całe swoje otoczenie. Niektóre z nich są tak piękne – zwłaszcza te wyposażane w długie tafle luster i fantazyjne uchwyty – iż całkowicie zastępują dodatkowe elementy dekoracyjne albo pozwalają na ograniczenie ich ilości (a to już następny sposób na zyskanie kolejnej przestrzeni). Atrakcyjny wygląd, lekkość i urok to jednak nie wszystko. Szafy są w końcu meblami o konkretnym przeznaczeniu – zawsze służą domownikom do gospodarowania przestrzeni wszystkich wnętrz. Radzą sobie z porządkowaniem przedmiotów i małych, i dużych. W zależności od układu ich wnętrza można przygotować w nim oddzielne miejsca na bieliznę, ubrania, buty, dodatkowe akcesoria czy chociażby dziecięce zabawki, które nie zmieściły się w pokoju maluszka. To cudowne meble o wielofunkcyjnym układzie. Dzięki nim każda sypialnia na pewno zostanie znacznie lepiej zorganizowana.
Przeważnie takie meble do sypialni wykonuje się na zamówienie. Dawniej, gdy na skorzystanie z tej usługi niewiele osób mogło sobie pozwolić, w sklepach stacjonarnych pojawiało się tysiące rozmaitych kompletów szaf, po które ludzie wtedy dość chętnie sięgali. Często jednak okazywało się, że szafa, która wspaniale wygląda w prowizorycznym, przygotowanym przez sam sklep pokoju, zupełnie nie pasuje do samej domowej sypialni – albo się w niej nie mieści, albo jest dla niej zbyt mała. Akurat ten rodzaj mebli warto zdecydowanie wykonać na zamówienie i zdecydować się wtedy na szafy w zabudowie. Będą one znacznie lepszym wyborem od oddzielnych szafek i półek, które trudno jest nieraz tak ze sobą zestawić, aby tworzyły one wspólnie spójną i przede wszystkim praktyczną całość. Decydując się na wykreowanie swojej własnej szafy, można przejąć pełną kontrolę między innymi nad jej rozmiarem. Klient stawia więc na duży i pojemny mebel, jeśli ma zamiar umieścić go w przestronnej sypialni, odgrywającej rolę niewielkiej garderoby. Szafy, które można samodzielnie zaprojektować, są też wygodniejsze i pozwalają na lepsze segregowanie wyposażenia wnętrza. Klient określa, co takiego ma pojawić się w ich wnętrzu, więc jeśli wie, że będzie musiał umieścić w nim sporą ilość butów, przygotowuje w nim sobie przynajmniej kilka dodatkowych półek na obuwie.
Każdy chciałby na pewno, aby jego sypialnia była miejscem uporządkowanym, estetycznym i przytulnym. O ład i porządek zadbają w niej właśnie szafy do sypialni. Nie jest powiedziane, że muszą być one małe, aby wtapiały się w samą aranżację i nie zaczęły nad nią dominować. Wbrew pozorom im większy jest rozmiar tego mebla, tym mniejszą uwagę zaczyna on na siebie zwracać. Sypialnie nie są przecież jakimiś specjalnie niewielkimi pomieszczeniami. Rzadko kiedy bywają mniejsze od kuchni czy łazienek, dlatego też taka niska komoda mogłaby w nich zginąć i kompletnie do nich nie pasować. Wyglądałaby wręcz komicznie w połączeniu z podwójnym łożem małżeńskimi, dodatkowymi regałami i wyrazistymi ozdobami. Poszczególne elementy pomieszczenia za każdym razem powinny tworzyć zgraną i jednolitą całość. A skoro one same nie wyróżniają się przesadnie niewielkimi wymiarami, dopasowana do nich szafa także musi być całkiem spora i pojemna. Nie będzie ona niepotrzebnie przykuwać do siebie wzroku. Wraz ze ścianami stanie się jednolitym tłem, zwłaszcza jeśli zostanie wykonana z materiału o podobnym odcieniu. Taki mebel to klasyka gatunku!