Mała łazienka w bloku

Mieszkania mają to do siebie, że albo są małe, albo duże. Nie każdy niestety może sobie pozwolić na tę drugą opcję, a niektórym po prostu nie jest potrzebny duży metraż, jeśli przykładowo mają małą rodzinę, albo są singlami. W nowoczesnych budynkach, a więc tych, które zostały zbudowane nie dawno, częściej można liczyć na spory metraż, o czym nie mogą powiedzieć mieszkańcy bloków z tak zwanej wielkiej płyty. W zależności od zamysłu konstruktora mieszkania te odznaczają się niewielkim metrażem, a także dość specyficznymi rozwiązaniami, które nie są już w dzisiejszych czasach stosowane. I tak na przykład odwiedzając takie mieszkanie, można zauważyć, że kuchnie bywają całkowicie ciemne. Nie ma w nich okien, a za to w łazience są niewielkie, co wydaje się dość specyficznym rozwiązaniem. Nie są one przy tym duże, co zdecydowanie utrudnia aranżację tego pomieszczenia. Jest to zatem nie lada gratka dla architekta albo projektanta wnętrz, bo musi sobie poradzić z koniecznością dobrego rozplanowania dostępnej przestrzeni, a ta, jak wiadomo, nie jest duża.

Mała łazienka w bloku jest utrapieniem dla domowników. Często kombinują oni co zrobić, żeby zmienić taki stan rzeczy. Rozważają wyburzenie ścianki i powiększenie łazienki, ale nie zawsze jest to możliwe, bo może się okazać, że ściana, którą mają zamiar zburzyć, jest ścianą nośną. Poza tym wiąże się to z uzyskaniem wielu pozwoleń, a to jest proces niezwykle czasochłonny. Niezbędne jest wówczas zatrudnienie inspektora budowlanego, który oceni, czy tego typu remont może się w ogóle odbyć. Jeśli jego opinia będzie negatywna, a więc nie taka, jakiej się oczekiwało, to można zapomnieć o powiększeniu danej przestrzeni. Poza tym trzeba wiedzieć, że jeśli powiększy się w ten sposób łazienkę, to zawsze kosztem metrażu innego pomieszczenia. Warto więc dokładnie zastanowić się i rozważyć, czy gra jest warta przysłowiowej świeczki. Można bowiem w ten sposób tylko pogorszyć swoją sytuację mieszkaniową, bo okaże się, że straciło się sporą część powierzchni pokoju, a to już bardzo dużo, jeśli mieszka się w bloku.

Aranżacja małych pomieszczeń nie jest łatwa. Co do tego chyba nikt nie ma najmniejszych wątpliwości. Nie oznacza to jednak, że nie jest to wykonalne zadanie, a wręcz przeciwnie. Przy odrobinie wyobraźni, a przede wszystkim przy odpowiednim planowaniu przestrzeni jest to możliwe. Jeśli nie ma się pojęcia, jak zrobić to samodzielnie, to zawsze można skorzystać z usług, jakie proponują profesjonalnie projektanci wnętrz. W małych łazienkach najlepszym rozwiązaniem jest prysznic. Często mieści się tylko on. Jest to zła wiadomość dla osób, które uwielbiają długie kąpiele w wannie pełnej piany. Niestety czasem nie ma się wyjścia i trzeba zadowolić się tym, co się ma. Prysznic wcale nie musi być nudny. Wręcz przeciwnie, można zamówić kabinę z hydromasażem, a nawet z sauną. Wszystko zależy od zasobności portfela, a więc od tego, jaką dokładnie ilością gotówki się dysponuje. Oczywiście istnieje możliwość zakupu sprzętów, które są przydane w łazience na raty, ale po pierwsze nie każdy ma zdolność kredytową i umowę o pracę, a po drugie nie każdy chce wiązać się z jakąkolwiek instytucją umową kredytową. Co jest poniekąd zrozumiałe i oczywiste do zaakceptowania.

Jeśli ma się średnią łazienkę, to można zdecydować się na zakup wanny. Przed zakupem należy dokładnie zmierzyć powierzchnię, na której ma zostać ona postawiona. Trzeba też pamiętać o zabudowie armatury. Niektórzy wybierają wanny wolnostojące, co sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach i jest coraz częściej stosowane. Nikogo to nie dziwi, bo tak zaaranżowane wnętrze wydaje się bardziej przestronne i urządzone ze smakiem. Dobrym pomysłem może się okazać także zakup wanny połączonej z prysznicem. To dobra opcja dla osób, które jednakowo uwielbiają długie i aromatyczne kąpiele, jak i szybki prysznic przed pracą albo po treningu. Wszystko zatem zależy od indywidualnych preferencji i to właśnie one odgrywają tu znaczącą rolę. Nie ma co do tego wątpliwości. Nowoczesna łazienka to taka, która jest przede wszystkim funkcjonalna. Niezbędne jest wyposażenie jej w urządzenia, których używa się na co dzień. Jeśli ma się możliwość, to warto postawić w niej pralkę. Także nie musi być ona na widoku, ale w zabudowie. Jest to kosztowne rozwiązanie, ale wówczas przestrzeń prezentuje się bardziej estetycznie. Można zatem rozważyć taką możliwość, zanim podejmie się ostateczną decyzję.

Przed ważnymi wyborami stają także osoby, które nie wiedzą, czy zdecydować się na płytki, czy na fototapetę. Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Jeśli ktoś decyduje się na tę pierwszą opcję, to powinien wybrać płytki w jasnym kolorze. Najlepiej, gdy są one beżowe albo białe. Optycznie wówczas powiększą łazienkę i będzie się ona wydawała bardziej przestronna niż ma to miejsce w rzeczywistości. Jeśli lubi się kolory, to w ostateczności można zdecydować się na pokrycie płytkami tylko jednej ściany. Najlepiej tej, przy której znajduje się prysznic albo wanna. W ten sposób będzie to centralny punkt łazienki i to właśnie on będzie zwracał uwagę osób, które zdecydują się odwiedzić daną osobę. W zależności czy wybierze się płytki poziome lub pionowe, otrzyma się odmienny efekt. Jak wiadomo, pasy wydłużają pomieszczenie. Wszystko ma mniejsze lub większe znaczenie, dlatego przed przystąpieniem do remontu, a także szeroko pojętej aranżacji, warto poznać różne triki i tajniki, które znacznie ułatwią to jakże trudne zadanie.

Marząc o pięknej łazience, nie należy porzucać tych marzeń, tylko dlatego, że mieszka się w bloku i jej metraż nie jest zdumiewający. Nawet takie wnętrza można urządzić gustownie, o ile wybierze się właściwe rozwiązania. Aranżacja takiego niewielkiego wnętrza nie powinna wówczas przysparzać najmniejszych problemów, a wręcz przeciwnie. Może okazać się bowiem, że będzie prawdziwą przyjemnością i w niedługim czasie od rozpoczęcia remontu będzie można się cieszyć wspaniałymi efektami. Często takimi, które są wynikiem pracy własnych rąk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here