Przedpokój to miejsce przeważnie małe i niezbyt przestronne. Zazwyczaj brakuje w nim tej pustej przestrzeni, którą można by było efektywnie zorganizować, wypełnić meblami i innymi praktycznymi przedmiotami, jakich ludzie po prostu potrzebują do codziennego funkcjonowania. Jeśli pojawi się w nim zbyt duża liczba rozmaitych artykułów, stanie się on jeszcze mniejszy niż rzeczywistości. Te spore trudności organizacyjne sprawiają, że przeciętny domownik zazwyczaj nie wie, jakie szafy na przedpokój sprawdziłyby się u niego dobrze i przede wszystkim nie ograniczyłyby za bardzo jego wolnego miejsca. Zazwyczaj ten rodzaj mebli charakteryzuje się bowiem sporym rozmiarem. Już jedna duża szafa potrafiłaby zapełnić dosłownie połowę przedpokoju, a jeśli byłaby do tego szeroka, utrudniłaby dostęp do drzwi wyjściowych. Właściwa aranżacja pokoi powinna zostać tak przeprowadzona, aby dzięki niej domownicy mogli swobodnie korzystać ze wszystkich pomieszczeń umieszczonych w nich domu. Jakie szafy najlepiej sprawdzą się zatem w przedpokojach? Na jakie warto się zdecydować i przede wszystkim – czy takie meble lepiej przygotowywać na wymiar, czy jednak sięgać po gotowe rozwiązania?
Szafy na wymiar mają zdecydowanie więcej zalet od tych gotowych i z tego względu to one są najczęściej kupowane i wybierane przez klientów. Tak naprawdę jedynym ich minusem bywa cena. Najczęściej jest ona wyższa od tej, za którą można by było kupić szafę występującą w jakimś sklepie stacjonarnym, ale jednak płacąc za coś trochę więcej pieniędzy, przeważnie uzyskuje się tego lepszą jakość i funkcjonalność. Podobnie jest w przypadku mebli. Dzięki wykonaniu szafy na wymiar można doskonale zagospodarować całą przestrzeń tego pokoju. Nie zawsze bowiem ma on jednolity i prosty układ. Mimo iż najczęściej przedpokoje przypominają swoim kształtem dłuższe prostokąty, zdarzają się wśród nich różne wnęki i inne wgłębienia, w których warto by było coś umieścić, aby nie pozostawiać ich pustych i nie tracić nawet połowy cennego metra kwadratowego. W przypadku zamawiania szaf to klient decyduje o tym, jaki mają mieć one konkretny rozmiar. Sam ustala ich szerokość, wysokość i długość, mogąc dopasować je do wymiarów tych najmniejszych wnęk. Dzięki temu unika sytuacji, w której te miejsca pozostałyby puste i kompletnie niewykorzystane. Doskonale organizuje swoją przestrzeń i uzupełnia te jej miejsca, które trudno by było inaczej zapełnić. To spora oszczędność metrażu, która może okazać się szczególnie istotna w kawalerkach i ciasnych mieszkaniach. W takich lokalach nawet jeden metr kwadratowy potrafi być na wagę złota.
Często też gotowe szafy na przedpokój okazują się po prostu zbyt niskie. Tworzone są w standardowych wymiarach. Ich producenci starają się je tak projektować i przygotowywać, aby pasowały one do większości układów przedpokojów. Starają się je dostosować do ich standardowych rozmiarów, a jednak nie każdy pokój taki klasyczny układ posiada. Przede wszystkim w starszych mieszkaniach, występujących chociażby w kamienicach, pokoje są po prostu znacznie wyższe niż w tych mieszkaniach, które buduje się obecnie. Umieszczając w nich taką zwykłą i standardową szafę, można szybko zauważyć, że pomiędzy nią a samym sufitem pozostanie spora ilość wolnej przestrzeni. Mało kto się nią przejmuje. Większość osób uzna, że nie jest im ona do niczego potrzebna, a jednak gdyby taka szafa sięgała samego sufitu, domownicy zyskaliby tych kilka kolejnych szafek, w których mogliby schować kolejne przedmioty. Tak naprawdę nie powinno się dopuszczać do sytuacji, w której między sufitem a szafą powstałaby jakakolwiek luka. Dobry i praktyczny mebel powinien wręcz zgrać się z samą ścianą i stać się jej kontynuacją, łącząc się oczywiście z górą częścią pokoju.
Wybierając lub zamawiając szafy do przedpokoju, należy też spojrzeć na to, w jaki sposób będzie się je otwierać. Takie meble posiadają bowiem różne mechanizmy i tworzone są w rozmaity sposób. Ostatnio największą popularnością cieszą się zdecydowanie meble przesuwane, których drzwiczki wystarczy pociągnąć lekko w bok, aby dotrzeć do ich wnętrza i coś do nich schować. Z wielu względów to właśnie one są najczęściej wybierane. Wystarczy porównać je do szaf otwieranych w „klasyczny” i tradycyjny sposób, aby móc się przekonać, że to one na ich tle wykazują się niesamowitą praktycznością i użytecznością. Nie ograniczają bowiem żadnego wolnego miejsca w momencie, gdy domownik zdecyduje się je otworzyć. Cały czas wypełniają wolną przestrzeń w dokładnie ten sam sposób, dlatego nie trzeba martwić się o to, jak zacznie wyglądać przedpokój, gdy drzwiczki mebla zostaną rozsunięte. Jeśli chodzi natomiast o szafy tradycyjne, one też oczywiście wciąż są często kupowane, ale zanim się po nie sięgnie, trzeba zwrócić uwagę na ich niską funkcjonalność. Po otwarciu mogą bowiem zajmować nawet dwa razy tyle miejsca co przed rozsunięciem ich drzwiczek. Rozsuwane meble są zatem idealnym pomysłem na zorganizowanie mniejszego i niezbyt przestronnego przedpokoju.
Największe trudności z dobraniem szafy na przedpokój mają właściciele tych najmniejszych mieszkań i kawalerek. Bywają one bowiem bardzo problematyczne. Zazwyczaj ich właściciele nie mogą w nich umieszczać wszystkiego tego, na co mieliby ochotę – przez cały czas muszą pamiętać o niewielkim metrażu i tak nim zarządzać, aby optycznie jak najbardziej go powiększyć i funkcjonalnie zapełnić. Niewielkie przedpokoje bywają nawet tak małe, że zmuszają do refleksji na temat tego, czy szafa w tym pokoju jest rzeczywiście niezbędnym elementem. Niektórzy myślą na tym, by całkowicie z niej zrezygnować, jednak nie jest to najlepszy pomysł – zwłaszcza, jeśli w budynku mieszkalnym nie występuje żadna garderoba, a i sypialnia oraz salon są tak małymi pokojami, iż trudno by było znaleźć w nich chociaż odrobinę wolnego miejsca na jedną szafę. Ten mebel po prostu musi pojawić się w przedpokoju i to nawet w tym najmniejszym. Dobierając go do tego rodzaju przestrzeni, najlepiej po prostu wykonać go na zamówienie.