Jakie właściwości ma EPS

Praktycznie każdy wie, że styropian służy do izolacji. Nie wszyscy jednak zastanawiają się jakie są jego rodzaje i inne właściwości oraz na co zwracać uwagę przy jego zakupie. Od odpowiednich właściwości zależy czy rola, jaką ma spełnić będzie należycie wykonana.

Czym jest EPS

Styropian to nazwa, która jest w powszechnym użyciu. Bardzo mało osób wie, że tak na prawdę jest to polistyren spieniony. Jego cechą charakterystyczną są małe kuleczki tworzące jednolitą bryłę. Bardzo ważne dla jakości styropianu jest zachowanie odpowiednich proporcji. Styropian EPS zawiera w sobie 98 procent powietrza i tylko 2 procent polistyrenu. Właśnie temu zawdzięcza swoją wagę piórkową oraz niesamowite zdolności termoizolacyjne i niską absorpcję wilgoci.

Produkcja EPS

Styropian EPS otrzymuje się poprzez podgrzanie parą wodną granulek polistyrenu uzyskanego z produktu rafinacji ropy naftowej, co skutkuje ich spienieniem. Powoduje to powiększenie się granulek 20-50 razy i ich sklejanie ze sobą. Właśnie z tego powodu styropian zawiera aż 98 procent powietrza. Tak przygotowany termoplastyczny materiał jest przenoszony do specjalnych form i kształtowany zgodnie z jego późniejszym zastosowaniem.

Zastosowanie EPS

Materiał ten ma główne zastosowanie w termoizolacji i w produkcji opakowań. Dzięki swoim właściwościom i trwałości jest stosowany w budownictwie. Korzysta się z niego do ocieplania zewnętrznej elewacji budynków, jak i w ich wnętrzach np. do izolacji podłóg i dachów. Dzięki temu budynki tracą mniej ciepłego powietrza zimą, co realnie wpływa na koszty utrzymania gospodarstwa domowego.

Drugim wiodącym zastosowaniem jest produkcja opakowań żywności. Jego odporność na wilgotność i skuteczna termoizolacja wpływają na zachowanie świeżości pożywienia przez dłuższy czas. Często takie opakowania są wykorzystywane do przewozu i przechowywania ryb i mięs. Ponadto dzięki łatwości dopasowania jego wzoru do potrzeb klienta często wykorzystywany jest do produkcji kubków na napoje, tacek na żywość itp. Zastosowanie tego materiału w branżach, w którym opakowanie ma kontakt z żywnością jest możliwe dzięki temu, że jest on obojętny chemicznie.

Przedsiębiorstwa przemysłowe wykorzystują styropian EPS jako opakowanie do bezpiecznego przewozu swoich produktów. Dzięki posiadanym właściwością pochłania on większość wstrząsów przez co ułatwia transport i przeładunek różnego rodzaju sprzętów i produktów. Styropian jest sztywny i może być dowolnie kształtowany. Wykorzystują to firmy, które w swoim asortymencie posiadają bardzo delikatny sprzęt, który szczególnie wymaga ochrony.

Sprawdź: http://www.hirsch-porozell.pl/produkcja-eps-produkcja-polistyren-spieniony-produkcja.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here