Jasny wystrój w domu

Swego czasu białe ubrania i meble były krytykowane m.in. za łatwość zabrudzenia, ale obecnie można zauważyć, że w pewnym sensie odżywają. Spory udział mają w tym wszelkiego rodzaju celebryci i influencerzy, którzy często zdają się preferować jasny, monochromatyczny wystrój. Tylko czy rzeczywiście jest on dobrym pomysłem?

Z bielą i szarością nie należy przesadzać

Biel i odcienie szarości cieszą się w ostatnim czasie sporą popularnością w wystroju wnętrz – co ciekawe, szczególnie w przypadku pokojów dziecięcych. Nie ma w tym nic złego, aczkolwiek należy pamiętać, aby z tymi kolorami nie przesadzać. Zbyt dużo bieli i szarości może wywołać nieprzyjemny, sterylny, przytłumiony efekt. Przebywanie w takim pomieszczeniu nie będzie relaksujące, a wręcz przeciwnie.

Dziecięce pokoje urządzone niemal całkowicie na szaro są tym bardziej złym pomysłem, że małe dzieci powinny przebywać wśród dużej ilości wyrazistych kolorów dla prawidłowego rozwoju. Dlatego też biel i szarość nie muszą zniknąć całkowicie, ale nie powinny w pomieszczeniu większości. Warto stworzyć efekt kontrastu i wypełnić pomieszczenie także meblami w wyraźnie innych kolorach. Ciekawe porady na ten temat można znaleźć m.in. tutaj http://www.ibro.pl/.

Jasne kolory sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach

Jeśli mamy w planach urządzenie pokoju bądź całego domu w określonym stylu, warto kolory ścian, akcesoriów, mebli i wszystkich innych elementów dopasować właśnie do danego stylu. Biel, beż i szarość (a także na przykład czerń) świetnie sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych, które pojawiają się często na przykład w nowoczesnych wieżowcach.

Z kolei, jeśli zdecydujemy się na coś bardziej tradycyjnego, na przykład styl romantyczny, biel i szarość mogą już gryźć się z wybranymi przez nas meblami. Warto wziąć to pod uwagę i podczas projektowania wnętrz zwrócić szczególną uwagę na kolory. To, jakie barwy dominują w pomieszczeniu, będzie miało wpływ nie tylko na nasze doświadczenia czysto wizualne, ale też na nasze samopoczucie. Przykładowo, zieleń może mieć efekt relaksujący.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://www.ibro.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here