Kiedy lepiej wybrać kocioł gazowy jednofunkcyjny, a kiedy dwufunkcyjny? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań oraz na co warto zwrócić uwagę przed zakupem kotła? O tym w artykule.
Jak działa kocioł gazowy jednofunkcyjny i wielofunkcyjny?
Przyjrzyjmy się na początek, cym różnią się kotły jednofunkcyjne i kotły dwufunkcyjne. Podstawową różnicą między kotłem jednofunkcyjnym i dwufunkcyjnym jest to, że ten pierwszy zasila instalację centralnego ogrzewania, drugi zaś pełni jeszcze jedną funkcję – przygotowuje ciepłą wodę do użycia. Wybór pomiędzy tymi rozwiązaniami uzależniony od wielu czynników, w tym np. rozległość instalacji, oczekiwań i celów domowników oraz możliwości finansowych. Kocioł gazowy jednofunkcyjny przeznaczony jest do ogrzewania wody na potrzeby instalacji grzewczej w budynku i wody użytkowej we współpracy z podgrzewaczem pojemnościowym. Kocioł jednofunkcyjny nie jest wyposażony w wymiennik ciepła, co sprawia, że nie można w nim przygotować wody użytkowej. Aby było to możliwe, do kotła podłącza się po prostu osoby zasobnik, w którym można podgrzewać wodę. Dostępna ilość ciepłej wody użytkowej zależy oczywiście od rodzaju podgrzewacza. Kotły jednofunkcyjne mogą także być wykorzystywane z kolektorami słonecznymi i umożliwiają swobodną rozbudowę instalacji np. o kocioł na paliwo stałe, pompę ciepła lub kominek. Alternatywą dla kotła jednofunkcyjnego jest kocioł dwufunkcyjny. Kotły dwufunkcyjne ogrzewają dom i przygotowują ciepłą wodę użytkową. Charakterystyczną cechą kotłów dwufunkcyjnych jest to, że woda podgrzewana jest przepływowo, co znaczy, że nie ma zbiornika ciepłej wody. Dzięki temu unikamy problemu ze stratą ciepła. Takie rozwiązanie najczęściej stosuje się w małych domach, w których odległość między urządzeniem grzewczym a punktem poboru wody jest stosunkowo niewielka.
Jaki kocioł wybrać?
Oba rozwiązania mają swoje rozwiązania i przy wyborze musimy wziąć również pod uwagę różne systemy kominowe https://systemykominowe-rauch.pl/ i konstrukcje, które wykorzystamy przy projektowaniu domu. Wracając do kotłów, przyjrzyjmy się wadom i zaletom kotłów jednofunkcyjnych. W ich przypadku zewnętrzny zasobnik ciepłej wody daje wysoki komfort użytkowania, ponieważ pojemność wody w zbiorniku jest dobierana według zużycia wody, a pracą całego systemu kieruje czujnik. Pompa cyrkulacyjna zapewnia stały obieg ciepłej wody w instalacji. Z drugiej strony, cena kotła jednofunkcyjnego jest wyższa i nie daje możliwości przygotowania wody użytkowej w kotle. Oznacza to, że zewnętrzny zasobnik wraz z kotłem wymagają więcej miejsca na montaż. Po wykorzystaniu całkowitego zapasu wody w zasobniku trzeba odczekać kilkanaście minut na ponowne nagrzanie wody. Z drugiej strony kotły wielofunkcyjne pełnią podwoją funkcję – ogrzewają budynek i przygotowują ciepłą wodę użytkową. Kotły dwufunkcyjne zajmują mniej miejsca i pozwalają unikać strat ciepła, w związku z tym, że woda jest podgrzewana w momencie poboru.