Kuchnia w stylu szwedzki

Planując kuchnię warto przede wszystkim zadbać o jej funkcjonalność – jest to bowiem pomieszczenie zwykle użytkowane codziennie i intensywnie. Takiemu wyzwaniu z pewnością sprosta kuchnia w stylu szwedzkim. Na co więc zwrócić uwagę, by była zaprojektowana z myślą o największym komforcie użytkowników?

Planowanie przestrzenne kuchni w stylu skandynawskim

Projektowanie każdej kuchni, również tej w stylu szwedzkim, wymaga uwzględnienia kilku aspektów. Pomijając kwestię jej metrażu i możliwości finansowych, podstawą dla zaprojektowania komfortowej kuchni jest odpowiednie rozplanowanie przestrzeni. Aby kuchnia szwedzka była funkcjonalna, przede wszystkim należy podzielić ją na przynajmniej trzy główne strefy, zwane też „trójkątem roboczym”.

  • Strefa 1 – to miejsce do gotowania. Warto zapewnić sobie odpowiednią ilość blatów do przyrządzania posiłków. Kluczowe jest tu również rozmieszczenie kuchenki i piekarnika.
  • Strefa 2 – to powierzchnia zmywania. Niezwykle ważne jest utrzymanie w czystości miejsca sporządzania ulubionych dań. W strefie tej punktem centralnym powinien być zlew.
  • Strefa 3 – to miejsce do przechowywania. W kuchni nie brakuje przedmiotów i produktów spożywczych, które należy odpowiednio zabezpieczyć.

W przypadku projektowania kuchni szwedzkiej należy też pamiętać o dobrym oświetleniu. Takie kuchnie cechują się dużą jasnością, warto zatem zaplanować więcej niż jedno źródło światła. Doskonale zaprezentują się tu między innymi delikatne lampy, wiszące nad stołem czy wyspą. Właściwe naświetlenie kuchni skandynawskiej pozwala też na optyczne powiększenie całego pomieszczenia.

Na stronie https://topeshop.pl/ znajdziesz wiele inspiracji i ciekawych mebli – dowiedz się więcej.

Jakie meble do kuchni skandynawskiej?

Kuchnia szwedzka charakteryzuje się przede wszystkim prostotą i funkcjonalnością. Meble zatem powinny być dopasowane do pomieszczenia, a nawet wykonane na wymiar, aby w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Szafki zwykle sięgają aż po sufit, dzięki czemu można w nich przechować więcej przedmiotów.

Kolorysta mebli w stylu skandynawskim utrzymywana jest zwykle w jasnym tonie. Przodują tu biele, szarości, rzadziej pastelowe odcienie – na przykład błękitu. Fronty szafek w szwedzkiej kuchni są zazwyczaj gładkie i pozbawione ozdób, posiadają też klasyczne uchwyty. Wybierając zaś stoły i krzesła, powinny być one przede wszystkim wygodne w użytkowaniu, z zachowaniem niemal industrialnego wyglądu.

Niezwykle często też szwedzkie meble naśladują styl retro, vintage, jako efekt inspiracji projektami ubiegłego wieku. Meble w skandynawskiej kuchni są ponadto wykonane z naturalnych surowców, a więc materiałem przodującym w szwedzkiej kuchni powinno być drewno. Z kolei kształt mebli powinien przypominać proste figury geometryczne.

Do szwedzkiego stylu doskonale też pasują same drewniane akcenty, jak nóżki krzeseł, blaty czy półki. Popularnym sposobem na uzyskanie przytulnej kuchni natomiast jest wykonanie dekoracji ściennej z imitacji cegły. Ostatecznie jednak głównym motywem w przypadku projektowania i urządzania kuchni w stylu skandynawskim jest zachowanie funkcjonalności, prostoty i jasności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here