Od lat technologia HPS sprawdza się jako jeden z najlepszych sposobów oświetlenia upraw, ogrodów wewnętrznych i zewnętrznych. Lampy HPS mają różne rozmiary, zastosowania, ceny. Przeczytaj poniższy tekst, a poznasz wiele ciekawych zagadnień dotyczących oświetlenia.
Co to jest lampa HPS?
Wynaleziona w 1964 roku, HPS to skrót od High Pressure Sodium. Jest to technologia lekka, która w ogromnym stopniu ukształtowała sposób, w jaki uprawiamy rośliny w pomieszczeniach. Żarówki HPS składają się z wąskiej łukowej rury podtrzymywanej przez ramę w żarówce. Aby zwiększyć wydajność, rurka łukowa jest utrzymywana pod bardzo wysokim ciśnieniem. Sód, rtęć i ksenon są zwykle używane wewnątrz rury łukowej w celu poprawy spektrum światła.
Najczęstszym sposobem uruchamiania żarówek jest start impulsowy. Impuls ten uruchamia łuk przez gaz ksenonowy, a lampa zmienia niebo na niebieskie. Łuk ten następnie podgrzewa rtęć, która następnie zapala się, nadając żarówce niebieskawy kolor.
Gdy żarówka się nagrzewa, a sód zaczyna odparowywać, uderza w łuk ponad 240° C (450° F). Następnie sód jest mieszany z innymi zanieczyszczeniami, aby uzyskać bardziej „białe” światło. Rtęć pomaga dodać niebieskie widmo światła do czystej żółci sodu.
Dlaczego lampy HPS są tak popularne?
Zazwyczaj technologia HPS jest wybierana, ponieważ jest to potężne światło, które dostarcza spektrum, z którego rośliny mogą dobrze korzystać, szczególnie w przypadku roślin kwitnących, kwitnących i owocujących. Lampy HPS są również dostępne w wielu różnych rozmiarach, co sprawia, że są one doskonałe dla Twojego ogrodu wewnętrznego.
Różne rodzaje świateł uprawnych wytwarzają różne spektrum światła. Rośliny rosną w odpowiedzi na spektrum barw światła, które otrzymują, proces ten jest naukowo znany jako fotomorfogeneza.
Żarówki HPS emitują złoto-żółte światło, które jest szczególnie dobre do maksymalizacji pączkowania i produkcji kwiatów. Ich spektrum, co sprawia, że żarówki HPS emitują swoje odpowiednie złote światło.
Chociaż istnieją żarówki o mocy 150 W i 250 W, te zazwyczaj są wyposażone we własne stateczniki i reflektory w zestawie all-in-one. Jeśli chodzi o żarówki, najczęściej używane rozmiary to 400W, 600W i 1000W.
Zalety
- Dobre spektrum dla kwitnienia i owocowania
- Przystępne cenowo i niezawodne
- Wysoka wydajność świetlna przy 80-160 lumenów na wat
- Wysoka sprawność PAR w porównaniu z lampami fluorescencyjnymi
- Różne rozmiary dla różnych przestrzeni
Wady
- Wytwarzają one dużo ciepła i potrzebują chłodzenia
- Z czasem ulegają znacznej degradacji
- Wymagają statecznika i reflektora
Żarówki HPS mają tendencję do produkowania większości swojego światła użytkowego, jak żółte i czerwone światło. Dlatego niektórzy hodowcy decydują się na uzupełnienie swoich żarówek HPS o światła metalohalogenkowe (MH), które mają zielono-niebieskie spektrum dla bardziej zrównoważonego spektrum światła. Szeroki wybór lamp HPS znajdziesz pod adresem https://maxgrowshop.pl/pol_m_Oswietlenie_Zarowki-HPS-kwitnienie-157.html.