Markiza jako osłona przed słońcem

0
1787

Markizy to osłony bardzo praktyczne, a przy tym estetyczne, które pozawalają na skuteczne zasłonięcie tarasu czy balkonu przed zbyt intensywnym promieniowaniem słonecznym. Ponadto jest to także doskonałe rozwiązanie mające na celu ożywienie i odświeżenie nieco nudnej już fasady budynku. Jednak aby móc w pełni korzystać z zalet, jakie daje posiadanie markizy warto wiedzieć, czym się kierować dokonując wyboru tego typu osłony.

Czym jest owa popularna markiza? Otóż to nic innego jak specjalna zaciemniająca tkanina, zawinięta na nawojowej rurze, połączonej specjalnym mechanizmem z belką mocującą. To właśnie dzięki zastosowaniu takiej belki markiza jest stabilnie przymocowana do ściany bądź balonowej płyty (w zależności od wybranego modelu). Jednym z najistotniejszych elementów decydujących o stopniu zacienienia, jaką oferuje markiza tarasowa są składane ramiona. Do ich poruszania stosowane są specjalne sprężyny, a dzięki ruchom takich ramion markiza jest odpowiednio rozwijana bądź zwijana.

Markizy pod wieloma względami będą rozwiązaniem znacznie lepszym i bardziej praktycznym (oraz trwałym) niż stosowanie np. tarasowych parasoli, których wykorzystywanie nie daje tak dobrych efektów, a ponadto czasami bywa wręcz uciążliwe. Wiele dostępnych na rynku modeli markiz może poszczycić się możliwością regulacji kąta nachylenia, dzięki czemu każdy będzie mógł ustawić ją dokładnie w zgodzie z własnymi potrzebami. Co ważne, tego rodzaju zewnętrzne osłony są bardzo proste zarówno w montażu jak i demontażu, dlatego też nie ma przeszkód, aby po zakończonym upalnym lecie została ona zdemontowana i przechowywana aż do następnego letniego sezonu w domu czy garażu.

W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się markizy sterowane napędem elektrycznym, które pod wieloma względami zyskują sobie przewagę nad tymi jeszcze do niedawna stosowanymi, czyli sterowanymi ręcznie, za pomocą specjalnej korby. Niezawodna automatyka w markizach pozwala na ich komfortowe użytkowanie, bez konieczności wstawania z miejsca – wystarczy użyć jednego guzika w pilocie, aby osłona, w zależności od potrzeby została zwinięta bądź rozwinięta. W wielu sytuacjach producenci markiz mają do zaoferowania szereg różnego rodzaju dodatków. Za taki uznać można między innymi ciąg pogodowych czujników, pokazujących najczęściej wskaźniki wiatru oraz stopień nasłonecznienia. Co ciekawe, takie czujniki mają zastosowanie bardzo praktyczne, bowiem powodują, że markiza będzie się automatycznie rozwijała, gdy tylko na tarasie stopień nasłonecznienia osiągnie odpowiedni poziom.

Coraz częściej w markizach producenci decydują się na umieszczenie również promienników ciepła wyposażonych w kwarcowo-halogenowe lampy. Dzięki temu, gdy spada temperatura i panuje nieprzyjemny chłód taras nagrzewa się do ustawionej temperatury, co pozwala na jego bardzo komfortowe użytkowania nocą i późnymi wieczorami.

Jeśli chodzi o montaż markiz, to tak naprawdę tu panuje dość duża dowolność, bowiem z przypadku większości produktów mamy możliwość podjęcia smaodzielnej decyzji odnośnie tego, do jakiego elementu balkonu czy tarasu zostanie ona przytwierdzona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here