Meble do przedpokoju – podstawowe informacje

Pytanie o to, jakie meble do przedpokoju wybrać, pojawia się niejednokrotnie u osób aranżujących właśnie tę część domu. Zazwyczaj jednak bywa tak, że urządzając swoje lokum, myśli się głównie o wyposażeniu salonu, kuchni, łazienki, sypialni, pokoju dziecięcego, podczas gdy przedpokój staje się nieco zapomnianą strefą. To ogromny błąd – ta część stanowi przecież swego rodzaju wizytówkę całego mieszkania. Osoby, które wchodzą do środka, najpierw widzą właśnie przedpokój i na tej podstawie budują sobie obraz pozostałych części domu. Warto więc nie lekceważyć go podczas urządzania całości. Ładny przedpokój reprezentuje mieszkanie, zachęca do odwiedzin i dobrze świadczy o domownikach.

Przedpokoje w większości domów i mieszkań to pomieszczenia o niedużych rozmiarach. Nie jest więc łatwo je zaaranżować, zwłaszcza że w wielu przypadkach mają formę dość długich i często bardzo wąskich korytarzy. Wówczas ciężko jest wybrać takie meble do przedpokoju, które będzie dało się dobrze ustawić. Trzeba jednak poświęcić czas i znaleźć odpowiednie modele, by pomieszczenie to było funkcjonalne, komfortowe, ale również przyjemne i estetyczne. Na szczęście producenci starają się wyjść swoim klientom naprzeciw i stworzyć szeroką gamę różnych wersji. W sklepach mamy więc sporo propozycji, jeśli chodzi o meble do przedpokoju. Na co najlepiej się zdecydować? Każdy wybiera oczywiście indywidualnie, biorąc pod uwagę własne potrzeby. Na pewno jednak jest pewien zestaw, który zawsze przydaje się w tej strefie mieszkania. Pierwszym z elementów jest szafa. To, jak bardzo powinna być pojemna, zależy od ilości domowników, a także od tego, jak wiele ubrań wierzchnich posiada każdy z nich. Tego rodzaju meble do przedpokoju powinny również posiadać miejsce dodatkowe, na odzież gości. Ponadto można również zamontować lub postawić wieszaki, by nie trzeba było za każdym razem otwierać dużej szafy. Nie jest to jednak konieczność – wiele osób rezygnuje z tego rozwiązania, ponieważ nie przepada za kurtkami czy płaszczami wiszącymi na ścianie, gdyż zaburza to ich zdaniem estetykę całego pomieszczenia. Szafy dostępne są w wielu wersjach – od kilkunastu lat dużą popularnością cieszą się wersje przesuwane, wysokie aż po sufit, na froncie których często znajduje się lustro. Szafy wnękowe to również bardzo dobra opcja, Są bowiem na tyle głębokie, że ich funkcją jest nie tylko przechowywanie wierzchniej odzieży (palt, kurtek, płaszczy), ale posiadają również półki na czapki, szaliki, rękawiczki, swetry, bluzy, spodnie oraz dodatkowe miejsce na inne, niekoniecznie związane z garderobą przedmioty. Mogą być to różne sprzęty (sportowe, agd, rtv, akcesoria chemiczne, narzędzia, walizki, plecaki, torby, kojce dla zwierząt, rzadko używane zabawki większych rozmiarów, itp.).

Inne meble do przedpokoju, które na pewno są potrzebne, to szafka na buty lub komoda. Obuwie, które stoi na podłodze, często powoduje zwyczajny bałagan, zwłaszcza w momencie, gdy w domu mieszka więcej osób. Szafka na buty, dobrana wymiarem i pojemnością do potrzeb lokatorów, powinna znajdować się w każdym przedpokoju. Czasem przydaje się także komoda. Można na niej postawić jakąś przyjemną dekorację, np. kwiat, figurkę, świecznik. Powinna zawierać także szuflady do przechowywania np. kluczy, smyczy dla psa i innych rzeczy, których często używa się, wychodząc z domu. Wiele osób jest zdania, że w przedpokoju konieczny jest także mebel, na którym można usiąść podczas ubierania się czy zakładania butów. Jest to szczególnie niezbędne w przypadku ludzi starszych, chorych, niesprawnych lub małych dzieci. Istotną częścią przedpokoju jest też lustro – jeśli szafa nie jest w nie wyposażona, wówczas trzeba kupić je osobno i zagospodarować dla niego miejsce na ścianie. Trudno sobie wyobrazić wyjście z domu bez możliwości skontrolowania własnego wyglądu już po założeniu kurtki, czapki czy szala. Oczywiście bardzo ważne jest również dobre oświetlenie. Konieczna jest lampa wisząca, choć w wielu przedpokojach stosuje się także stojące, np. na komodzie. Warto pamiętać, że światło może wpływać na optyczne powiększenie wnętrza.

Wszystkie meble do przedpokoju mogą posiadać styl wedle uznania mieszkańców. W niektórych domach są to więc eleganckie, luksusowe modele w klasycznej wersji, a w innych – o wiele bardziej nowoczesne. Ich kolor czy kształt także zależą od indywidualnego gustu. Warto jednak pamiętać, by do malutkich pomieszczeń dobrać raczej jaśniejsze odcienie. Z kolei meble do przedpokoju o nieco większych rozmiarach mogą być czarne czy ciemnobrązowe i nie spowoduje to żadnej dysharmonii. Niektórzy kupują całe zestawy – wówczas wszystko tworzy jedną całość. Inni wolą komponować samodzielnie, tworząc komplety z pojedynczych mebli. W takich wypadkach trzeba wykazać się smakiem, zmysłem estetycznym i umiejętnością doboru, by wszystkie elementy ostatecznie pasowały do siebie i współgrały. Mieszanka kilku stylów lub kolorów, które kompletnie różnią się od siebie czy wręcz się gryzą, nie będzie tworzyła przyjemnego klimatu. Nada jedynie wrażenie bałaganu i wprowadzi zupełnie zbędny w tej niewielkiej strefie chaos.

Zazwyczaj meble do przedpokoju kupuje się po prostu w sklepie meblowym. Można tego dokonać stacjonarnie albo internetowo, jednak bez względu na formę nabycia towaru, otrzymuje się gotowy produkt z istniejącej oferty. Jest jednak również inna możliwość – chodzi tu o meble do przedpokoju na zamówienie. Jeśli ktoś wymarzył sobie jakąś szczególną, wyjątkową szafę czy komodę, której nie proponuje żaden producent, wówczas można zlecić odpowiedniej firmie wykonanie takiego mebla wedle wytycznych. Całość musi być oczywiście dokładnie uzgodniona przez obie strony. Czasem do zamówienia zmusza po prostu niewymiarowe pomieszczenie, w którym żadne meble do przedpokoju z katalogu firmowego nie chcą się zmieścić ani ładnie ustawić. Na pewno rozwiązanie to jest bardzo praktyczne i wiele osób chętnie z niego korzysta. Można w ten sposób uzyskać bardzo oryginalny zestaw, którego nie spotka się w żadnym innym domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here