Meble ogrodowe i ich wybór

Każdy dom wolnostojący, wokół którego znajduje się teren z zielenią, wymaga odpowiedniego zadbania. Większość właścicieli myśli wówczas przede wszystkim o trawie, kwiatach, krzewach i innej roślinności, która z pewnością jest najważniejszym punktem tej przestrzeni i nadaje jej najwięcej uroku. Warto zastanowić się jednak również nad sprzętem. Meble ogrodowe na pewno są niezwykle funkcjonalnym wyposażeniem. Pozwalają na więcej czynności i dają możliwość lepszego wypoczynku w przydomowym terenie. Warto zatem wziąć ich zakup pod uwagę, gdy aranżuje się tę przestrzeń.

Dzisiejszy rynek to na pewno dla każdego właściciela domu, tarasu czy ogrodu idealna oferta pod względem asortymentu związanego właśnie z tymi miejscami. Producenci mają do zaproponowania niemal wszystko, czego tylko klient zapragnie. Gama sprzętu wydaje się wręcz nieograniczona. Chętni mogą zatem dowolnie wybierać meble ogrodowe, dopasowując je zarówno do swoich indywidualnych pragnień, marzeń i potrzeb, jak i do całej przestrzeni. Oglądając produkty tego typu, warto zastanowić się nad sposobem aranżacji terenu wokół domu, biorąc pod uwagę choćby jego wielkość. Jeśli przestrzeń jest raczej mała, nie warto kupować zbyt wielu sprzętów. Z kolei przy dużych terenach można zdecydować się na meble ogrodowe w większej ilości, bez obaw, że zaburzą czy przytłoczą całość, zupełnie zakrywając to, co najważniejsze, czyli rośliny. Pomyśleć trzeba wcześniej także nad ich dokładnym rozlokowaniem – duże znaczenie ma bowiem to, na czym będą one stały. Zwykle jest to po prostu trawnik, ale w niektórych przypadkach w grę wchodzi murowany chodnik, kostka brukowa, beton, kamień, a czasem także płytki. Ważne jest też, czy wybrane meble ogrodowe znajdować się będą pod gołym niebem, w słońcu, cieniu czy pod jakimś daszkiem.

Wybierając meble ogrodowe, na pewno należy zdecydować się na konkretny styl. Produkty te oferowane są w wielu różnych klimatach – od nowoczesnego, przez minimalistyczny, po klasyczny. Jedni cenią bardziej szalone, fantazyjne i oryginalne rozwiązania, inni proste, ale praktyczne i funkcjonalne modele, a jeszcze inni uwielbiają tradycję połączoną z odrobiną elegancji albo luksusu. Wszystkie te stylistyki można znaleźć w sklepach, przeglądając proponowane tam meble ogrodowe. Każdy na pewno ma szansę kupić to, co najbardziej mu odpowiada, jednak najlepiej skupić się na jednym kierunku. Jeśli każdy z mebli będzie prezentował inny styl, całość będzie pozbawiona estetyki, spójności i nie zaprezentuje się najkorzystniej. Z pewnością jednak każdemu właścicielowi zależy na tym, by jego ogród zaaranżowany był jak najpiękniej, dlatego odpowiednie dobranie mebli jest tu kluczową sprawą. Osoby, które nie czują się na siłach w kwestii urządzania takich przestrzeni, mogą wynająć specjalistę od tego typu zadań. Jeśli rozwiązanie to wydaje się nieodpowiednie, meble ogrodowe trzeba nabyć samemu. Wówczas dla bezpieczeństwa można po prostu kupić zestaw – w takim wypadku ma się pewność, że wszystko będzie do siebie pasowało i stanowiło kompozycję. Podstawą jest jednak komfort użytkowników mebli oraz to, by całość odpowiadała ich gustom.

Na jakie konkretnie meble ogrodowe postawić? Wszystko zależy od ich przeznaczenia oraz tego, jak właściciele zamierzają spędzać czas w ogrodzie. Jeśli zależy im jedynie na wypoczynku i relaksie we własnym, kameralnym gronie, wówczas wystarczy leżak, fotel, ławka czy krzesło. Do tego dobrać można mały stolik podręczny na filiżankę kawy, książkę czy talerzyk. Gdy rodzina jest nieco większa lub jeżeli właściciele planują częste wizyty gości, przyjęcia, bale czy imprezy urządzane właśnie na powietrzu przed domem, wówczas meble ogrodowe powinny być dobrane pod tym kątem. Konieczny jest wtedy większy stół, komplet krzeseł, szeroka ławka albo kanapa. Można do nich dobrać ładne pokrowce czy poduszki, by całość była jeszcze bardziej estetyczna i komfortowa. Dostępne są one w niemal wszystkich barwach i ogromnej ilości wzorów. Całość kompozycji uzupełnią dodatkowe sprzęty. Meble ogrodowe nie są jedyną opcją wyposażenia zielonej przestrzeni. Osoby posiadające dzieci lub kochające aktywność fizyczną mogą dokupić huśtawkę, trampolinę, basen. Przydatna może być również niewielka altana, parasol oraz elementy dekoracyjne, jak świeczniki czy lampki. Oświetlenie w ogrodzie to ważna sprawa, zwłaszcza podczas letnich wieczorów.

O czym jeszcze pamiętać, kupując meble ogrodowe? Ważną cechą jest ich wygląd, jednak największą rolę odgrywa materiał i jakość wykonania. Meble ogrodowe różnią się na pewno od tych, które stoją w mieszkaniach czy domach. Przede wszystkim narażone są stale na rozmaite działania wielu czynników atmosferycznych. W sezonie letnim i wiosennym jest to przede wszystkim silne słońce, ale także często burze, deszcze, niekiedy grad. Jesienią zdarzają się ulewy, spadki temperatury i mocny wiatr. Meble ogrodowe powinny być zatem odporne na promienie słoneczne, wilgoć, chłód czy siłę powietrza. Muszą więc charakteryzować się solidnością, by nie ulegać uszkodzeniom mechanicznym. Ważne jest na pewno też to, by łatwo dało się je doprowadzać do czystości. Dziś najchętniej wybierane są meble ogrodowe z drewna, rattanu, wikliny, metalu, a nawet szkła. Nieco rzadziej kupuje się modele z plastiku, które jeszcze kilkanaście lat temu świeciły triumfy. Każda z tych opcji posiada na pewno wady i zalety, dlatego trzeba dobrać je do swoich potrzeb. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest możliwość składania mebli i przechowywania ich na czas poza sezonem gdzieś wewnątrz, np. w garażu. Wówczas nie są narażone na uszkodzenia podczas niskich temperatur, deszczu czy śniegu.

Gdzie kupować meble ogrodowe? Tu sprawa jest bardzo prosta i nie wymaga specjalnego zastanawiania. Niemal wszystkie markety z wyposażeniem domowym i ogrodowym oferują takie produkty. Można odwiedzić witryny każdego z producentów i przejrzeć dokładnie asortyment. Koszt poszczególnych mebli jest oczywiście bardzo różny – każda z firm ma swój cennik, uzależniony od wielu rzeczy, np. wielkości, rozmiarów, jakości, tworzywa czy po prostu renomy marki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here