Przewody oświetleniowe

Systemy oświetleniowe przeszły niemałą ewolucję w ciągu ostatnich 2-3 dekad. Obecnie wykorzystywane lampy wyglądają zgoła inaczej niż ich klasyczne odpowiedniki. Wiele nowoczesnych systemów jest wysoce użyteczna – możesz nie tylko wykorzystać je w swoim miejscu zamieszkania, ale również poddać indywidualnym przeróbkom, połączyć w bardziej rozbudowane układy lub wykorzystać w inny, oryginalny sposób. Dotyczy to nie tylko systemów LED, ale również lamp sufitowych, które często oferują swoim użytkownikom możliwość wyboru ilości źródeł światła lub ingerencję w inne ich cechy. Poniżej skupiamy się na przewodach oświetleniowych wykorzystywanych w obsłudze systemów w pomieszczeniach mieszkalnych. Podpowiadamy jakimi cechami powinien odznaczać się dobrej jakości i wytrzymały przewód, by Twoja lampa działała sprawnie, a jej obsługa była prosta. 

Przewód oświetleniowy i jego łatwy montaż 

W dużej mierze wybór przewodu oświetleniowego zależy od konkretnego miejsca, w którym zostanie on ulokowany. Odmienne typy przewodów warto wybierać do wprowadzenia w posadzkę, odmienne do wprowadzenia w strukturę ścian, a jeszcze inne do korytek plastikowych. Do najczęściej wybieranych należą kable oznaczone jako YDY lub YDYp, złożone z miedzianego drutu, powłoki izolującej oraz polwinitu. Są dostępne przede wszystkim w wersji sztywnej, która ułatwia ich zabudowę.

W przypadku przewodów, które zostaną wprowadzone do korytek, warto wybierać produkty o elastycznej powłoce, które nie będą sprawiać problemów w trakcie montażu. Wybór taki dotyczy również sytuacji, gdy przewody będą biegły wewnątrz mebli, na podwieszanym suficie lub w innej przestrzeni o specyficznych wymogach. 

Konstrukcja przewodów oświetleniowych 

Przewody oświetleniowe mają najczęściej przekrój o średnicy 1,5 mm. W niektórych instalacjach, narażonych na spadek napięcia, stosuje się przewody o grubszych żyłach. Gwarantuje to optymalny poziom oświetlenia, niezależnie od odległości lampy od źródła zasilania. Przewody trzyżyłowe są wybierane do łączników pojedynczych. Gdy składają się z dwóch klawiszy, wówczas należy wybrać przewód z czterema żyłami. Większa ilość żył stosuje się w łącznikach z podziałem na trzy osobne sekcje. 

Nieco odmiennie wygląda sprawa, jeśli interesują Cię meble ogrodowe, wykorzystywane do zasilania oświetlenia ulokowanego na zewnątrz pomieszczeń. W przestrzeni ogrodowej warto stosować przewody przede wszystkim odpowiednio dłuższe – które zapewnią połączenie wszystkich lamp ze źródłem. Ponadto warto zwrócić uwagę na dodatkowe formy zabezpieczeń, które będą chronić przewód (a tym samym całą instalację) przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Do najgroźniejszych należą promieniowanie słoneczne (UV), opady atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne i fizyczne. Warto też zwrócić uwagę na grubość powłoki izolującej oraz jej klasę odporności na potencjalne oddziaływania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here