Stół drewniany

Jak wybrać stół drewniany? Pytanie to zadaje sobie wiele osób stających przed zadaniem wyposażenia swojej jadalni lub kuchni. Stół jest zazwyczaj centralnym miejscem w tych pomieszczeniach, a wokół niego gromadzi się rodzina oraz Twoi goście. By mieć pewność, że stworzona przez Ciebie aranżacja będzie maksymalnie zadowalająca i komfortowa, a sam stół wygodny w użyciu, warto zwrócić uwag na kilka kluczowych spraw zakupowych. Jakich? Tego dowiesz się z tekstu poniżej. 

Drewno – jego estetyczny potencjał

Drewno jest materiałem chętnie wykorzystywanym w różnego typu aranżacjach i stylizacjach mieszkaniowych. Meble wykonane z drewna wprowadzają przyjemną atmosferę do wnętrz mieszkalnych oraz pomagają stworzyć przytulny, ciepły klimat. Rozmaite cechy drewna mają wpływ na jego atrakcyjność estetyczną. Z jednej strony, jest to zasługą naturalnych barw drewna; jak dobrze wiadomo, odcienie brązu przywołują pozytywne skojarzenia, związane z domem rodzinnym oraz bezpieczeństwem. Ponadto, na meblach drewnianych zauważalne jest charakterystyczne usłojenie, delikatna naturalna faktura oraz inne niedoskonałości (pęknięcia, sęki, wgłębienia), które czynią dany mebel unikatowym. 

Meble drewniane sprawdzają się w różnych stylizacjach. Do pomieszczeń urządzonych w stylu ikeowskim oraz angielskim polecamy wybierać stoły z drewna bielonego. Do jadalni w stylu nowoczesnym, eleganckim lub loftowym przyda się natomiast stół wykonany z ciemnych odmian, których głęboki brąz doda pomieszczeniu głębi i uroku. 

Stół dobrany na miarę 

Najważniejszą sprawą praktyczną w czasie wyboru stołu jest ustalenie pożądanego rozmiaru. Często, jego określenie jest problematyczne, dlatego warto dokładnie rozważyć różne opcje i możliwości. Zacznijmy od tego, że na rozmiar stołu mają wpływ przede wszystkim dwie główne sprawy. Po pierwszej – ilość wolnej przestrzeni, którą dysponujesz w swojej jadalni lub kuchni. Po drugie – liczba osób, które będą przy danym blacie regularnie jadać. 

Ponadto, ważne jest także ustalenie jaki będzie kształt blatu w interesujący Cię stole. Najczęściej, wybór pada na meble o blatach prostokątnych, które pod wieloma względami sprawdzają się najlepiej. Sadzanie przy nich dużej liczby gości jest dość proste. Podobnie jak przygotowanie blatu do posiłku oraz jego udekorowanie. Najczęściej przyjmuje się, że stół dla czterech osób powinien mieć powierzchnię 80×120 cm lub większą. Dla 6 osób blat powinien być odpowiednio dłuższy – a jego rozmiary sięgać nawet 80×140 cm. 

Popularnym wyborem są także blaty okrągłe oraz kwadratowe. Również nadają się do urządzenia przy nich uroczystości oraz rodzinnych obiadów. Stoły takie znajdziesz  między innymi w ofercie sklepu internetowego MebleZaGrosze, oferującego atrakcyjne drewniane blaty jadalniane. W przypadku stołów okrągłych warto sięgać po modele z blatami o średnicy 100 cm (stoły dla czterech osób) lub 150 cm (stoły dla sześciu osób).

Wybierając stół drewniany, warto upewnić się, czy jego blat można rozbudować. Często istnieje możliwości wysunięcia dodatkowych skrzydeł bocznych, które na co dzień pozostają ukryte w konstrukcji mebla. Po ich zamontowaniu blat zostaje powiększony o dodatkową powierzchnię. Opcja taka jest najczęściej dostępna w stołach prostokątnych oraz kwadratowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here