Budowa domu to niełatwe zadanie. Każdy projekt obejmuje fundamenty, ściany oraz stropy. Z kolei zwieńczeniem budynku zarówno mieszkalnego, jak i komercyjnego jest dach. Jego istotnym elementem jest więźba dachowa. Jakie są jej rodzaje?
Jak dobrać odpowiednią więźbę dachową?
W naszym kraju większość dachów ma tradycyjną więźbę dachową wykonaną z litych elementów drewnianych. Niemniej konstrukcje więźby dachowej mogą być utworzone nie tylko z tradycyjnej tarcicy, lecz także drewna klejonego lub z lameli.
Rodzaj więźby dachowej powinien być zawsze odpowiednio dostosowany do rozpiętości ścian zewnętrznych oraz rodzaju planowanego dachu. Nie bez znaczenia jest też kąt nachylenia zadaszenia oraz przeznaczenie górnej kondygnacji.
Do wykonania więźby dachowej można użyć tradycyjnych elementów drewnianych, które są montowane na placu budowy lub prefabrykowanych – montowanych w hali produkcyjnej. Montaż więźby dachowej warto zlecić fachowcom.
Jakie są rodzaje więźby dachowej?
W zależności od kształtu oraz rozpiętości dachu wyróżnia się kilka typów więźby dachowej. Każdy inwestor może wybrać taką, która będzie najbardziej odpowiednia dla jego domu. Do najczęściej stosowanych można zaliczyć :
– więźbę krokwiową – stosuje się ją wówczas, gdy rozpiętość ścian zewnętrznych nie przekracza 6 metrów. Z kolei nachylenie połaci dachowej powinno wynosić od 40° do 60°. Dolne końce krokwi można mocować bezpośrednio do poziomu belki ściągowej lub do murłat, które są kładzione zazwyczaj na stropie lub na ścianach kolankowych. Ważne jest, aby każde mocowanie było dokładnie wykonane, gdyż od niego zależy stabilność dachu.
– więźba jętkowa – najczęściej jest stosowana w gotowych projektach obiektów, w których rozpiętość pomiędzy ścianami zewnętrznymi wynosi ponad 6 m. Istotną rolę odgrywa jętka, czyli belka mocowana w połowie długości krokwi. Jest ona elementem stabilizującym konstrukcję dachu.
– więźba krokwiowo-jętkowa – najczęściej jest wykonywana na dachach o rozpiętości wynoszącej maksymalnie 8,5 m. W tym przypadku w miejscu złączenia jętki z krokwią są stosowane dodatkowe podparcia w postaci ściany stolcowej. Jest ona wykonana ze słupa oraz płatwi.
– więźba płatwiowo-kleszczowa – jest stosowana wówczas, gdy rozpiętość pomiędzy ścianami budynku nie przekracza 12 m. Przy tym rodzaju stelaża stosuje się murłaty oraz dodatkowe krokwie, które są podpierane na płatwiach pośrednich. W tego typu konstrukcjach wykorzystywane są także kleszcze, których istotnym zadaniem jest właściwe usztywnienie więźby. Są to podwójne belki łączące zakończenia słupów z opartymi na nich krokwiami. Kleszcze powinny być umieszczane co trzecią lub co czwartą parę krokiew.
Wybór odpowiedniej więźby dachowej jest bardzo ważny, gdyż wpływa na stabilność oraz wygląd dachu.