W większości spraw związanych z budową lub remontem budynku, niezbędnym działaniem jest zgromadzenie odpowiedniej wiedzy. Podobnie jest w przypadku wykonania lub odnowienia elewacji. Jedną z najważniejszych kwestią w tym przypadku okazuje się umiejscowienie budynku. Sąsiedztwo zbiorników wodnych lub pól uprawnych może okazać się niezmiernie istotne, jeżeli chodzi o trwałość elewacji.
Otoczenia powodujące duże narażenia na zwilgocenia i zabrudzenia powinno zmobilizować nas do wybrania farby nanosilikonowej bądź silikonowej. Powyższe propozycje w dużym stopniu pomogą w odpowiednim zabezpieczeniu fasady budynku przed m.in. wnikaniem wilgoci. Dla osób przykładających dużą uwagę do intensywności koloru, najlepszym wyborem powinny być farby akrylowe oraz farby elastyczne.
Zanim jednak zaczniemy renowacje naszej elewacji, powinniśmy zapoznać się z rodzajami farb i tynku, które wcześniej zostały nałożone na ścianę. Po odpowiednim przygotowaniu ścian, najlepszą drogą do skutecznej realizacji celu będzie wybór farby fasadowej nanosilikonowej z efektem perlenia. Obniżona nasiąkliwość produktu skutecznie zniweluje tendencję ściany do wnikania wody.
Dość często spotykanym problemem jest efekt tzw. „zielonej ściany”. Uniknąć tego typu problemów pomoże nam zakup odpowiednio dobranych produktów, zawierających informacje o odpowiedniej elastyczności, a także przyczepności międzywarstwowej. W gruncie rzeczy problem „zielonej ściany” dotyczy w głównej mierze budynków usytuowanych w bliskiej odległości m.in. od drzew, zbiorników wodnych oraz krzewów.
Ponadto, aby skutecznie i szybko przeciwdziałać temu zjawisku, wystarczy stosować produkty chroniące powłokę przed mikroorganizmami. Podczas zakupów powinniśmy zwracać uwagę na produkty wykorzystujące substancję czynne, tzw. mikrokapsułki, które najskuteczniej pomagają ochronić powierzchnie przed nadmiernym wymywaniem warstwy nałożonej na powierzchnię.
Z kolei w przypadku nowoprojektowanych budynków, bardzo dobrym wyborem okazują się zestawy farby podkładowej z dodatkami chroniącymi powłokę, jak również tynki mineralne biohydrofobowe o strukturze „baranka”, wzmocnione dodatkami silikonowymi.
Pamiętajmy również, że pielęgnacja może skutecznie zabezpieczyć nasz portfel przed niepotrzebnymi wydatkami na ponowną renowacje elewacji. Należy raz na pięć lat czyścić ściany za pomocą wody z dodatkiem profesjonalnych preparatów dedykowanych do mycia elewacji. Obserwacja naszych ścian jest równie ważna, pomoże w porę zauważyć pojawiające się rysy oraz pęknięcia, które jednoznacznie mówią, że coś niedobrego dzieje się z naszą elewacją.