Wyposażenie łazienki

Meble sanitarne konieczne są do optymalnego wyposażenia każdej łazienki w gospodarstwie domowym. One odpowiedzialne są za funkcjonalność oraz zapełnienie wnętrza tego pomieszczenia. One również tworzą klimat łazienki. O tym, jaki kształt przybierze decydujemy przede wszystkim my. Jedyne, co może mieć na nas wpływ to powierzchnia, którą będziemy musieli zapełnić.
Kluczowymi czynnikami, które powinniśmy brać pod uwagę przy meblowaniu łazienki jest na pewno wspomniany wcześniej wymiar pomieszczenia oraz prawidłowe rozplanowanie ustawienia wyposażenia. Ergonomia jest ważna na niewielkich powierzchniach. Tutaj każdy centymetr ma duże znaczenie. Większość z nas chce, aby łazienka spełniała funkcjonalne zadania i jednocześnie miała przytulny charakter. Jest wszak miejsce intymne, w którym wykonujemy czynności higieniczne, prywatne. Potrzebujemy ku temu odpowiednich warunków, aby nie czuć się skrępowanymi w żaden sposób. Taki klimat może zagwarantować na przykład naturalny materiał, jakim jest drewno. Jeśli zostanie ono profesjonalnie zabezpieczone, trudne warunki panujące w łazience nie będą już dla niego żadnym zagrożeniem. Meble słabej jakości trafiające do łazienki bardzo szybko ulegną zniszczeniu z uwagi na wysoki poziom wilgoci albo zbyt wysoką temperaturę. Meble drewniane lakierowane dobrze wywiążą się z tej roli. Najczęściej trafiają one do nowoczesnych wnętrz, gdzie doskonale komponują się z innymi innowacyjnymi rozwiązaniami. Bogata oferta mebli oraz całych zestawów czeka na nas w sklepach meblowych oraz artykułami sanitarnymi.
Przy wyborze wyposażenia do łazienki kluczowym kryterium powinna być dla nas ergonomia. Pomieszczenia te są z reguły jednymi z najmniejszych w mieszkaniu, dlatego urządzenia powinny być odpowiednio ustawione oraz powinny nie mieć zbyt dużych wymiarów. Na równi z ergonomią powinna iść też jakość. Styl oczywiście jest ważny, ale nie powinien on przesłaniać nam dwóch pierwszych kryteriów. Nawet najbardziej stylowe wyposażenie nie da nam powodów do zadowolenia w momencie, gdy szybko ulegną zniszczeniu i przestaną funkcjonować. Pierwszą czynnością, którą powinniśmy przeprowadzić przed dokonywaniem zakupu jest dokonanie wszystkich pomiarów pomieszczenia. To pozwoli nam ocenić na przykład optymalne odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia. Przykładowo, odległość pomiędzy umywalką oraz toaletą powinna wynosić około 70 centymetrów. Wtedy zachowamy swobodę poruszania się pomiędzy nimi. Ułożenie szafek też powinno być przez nas dobrze przemyślane, ponieważ ma to duże znaczenie dla komfortu korzystania z nich. Nie powinny być one za nisko zamontowane, ponieważ wtedy zwiększa się ryzyko uderzenia się o nie. Nie powinny być montowane bezpośrednio nad wanną oraz umywalką, ponieważ wtedy prawdopodobieństwo uderzenia jest z reguły największe. Wystarczy chwila nieuwagi, zapomnienia, aby nabić sobie guza.
Szafki powinny być odporne na działanie wilgoci oraz nadmiernego ciepła. Odporność na takie warunki jest kluczowa. Na drugim miejscu dopiero w hierarchii ważności jest funkcjonalność. Szafki nie powinny być płytkie oraz wąskie, aby móc pomieścić wszystkie niezbędne przybory. Powinny też zawierać przynajmniej kilka przegródek. To pozwoli na przechowywanie poszczególnych przedmiotów według kryterium zastosowania. Uporządkuje to jej wnętrze i pozwoli od razu znaleźć niezbędnych w danym momencie przyborów. Praktycznym wyborem jest umieszczenie w łazience szafki znajdującej się pod umywalką. Jeśli z łazienki będzie korzystać więcej niż jedna osoba, jest to wskazane rozwiązanie. Przytulny charakter pomieszczenia zagwarantuje nam szafka wykonana z drewna.
Umywalka jest też kluczowym elementem wyposażenia łazienki. Nie każdy rodzaj umywalki ma wbrew pozorom takie same właściwości. Poszczególne rodzaje mają różne zastosowania. Ich wybór też dopasujmy do czynności, które będą najczęściej przeprowadzane korzystając z niej. Jeśli mamy trochę więcej miejsca w łazience i zdajemy sobie sprawę z tego, że tym czasie skorzystanie z niej będzie zgłaszać więcej niż jedna osoba, podwójna umywalka okaże się rozwiązaniem tego kłopotu. Największą popularnością cieszą się umywalki podblatowe, które niemal w całości zostały wpuszczone w blat. Alternatywą dla nich są umywalki nadblatowe. One z kolei montowane są na blacie w taki sposób, aby cała powierzchnia syfonu znajdowała się w szafce.
Na wyposażenie łazienki składają się też różnego rodzaju akcesoria. One są niezbędnym uzupełnieniem do wnętrza. Mowa jest tutaj na przykład o dozownikach, uchwytach WC czy też drążkach. Kosze na bieliznę pozwolą w sposób optymalny korzystać z tego pomieszczenia. Dokonując zakupu takich dodatków dobrze jest przeanalizować, czy posiadają one dodatkowe funkcje, które od czasu do czasu będą się nam przydawać w pracach domowych.
W dobrze urządzonej łazience nie brakuje nigdy lustra. Ono jest niezbędne do przeprowadzania porannej toalety oraz innych czynności pielęgnacyjnych. Jest to praktyczny element wyposażenia. Pełni też funkcje praktyczne. Na przykład odbija ono światło, przez co wnętrze staje się optycznie większe. Docenimy to w przypadku posiadania niewielkiej łazienki. Piękne lustro dodaje łazience walorów estetycznych. Często popełnianym błędem jest umieszczenie lustra naprzeciwko źródła światła. Należy wystrzegać się takiego ustawienia, ponieważ uniemożliwi nam to przejrzenia się w tafli lustra.
Kwestią praktyczną jest też sprawa regularnego czyszczenia urządzeń. Najkorzystniejsze ustawienie elementów wyposażenia powoduje, że o utrzymanie czystości jest znacznie łatwiej. W tym celu należy podzielić części łazienki na strefy. Możemy w tym celu wyszczególnić strefę sanitarną oraz tę przeznaczoną do kąpieli. Najłatwiejsze do czyszczenia są urządzenia wykonane z akrylu. Dobrze więc, aby umywalka, sedes oraz wanna była wykonana z tego właśnie materiału. Akryl ogranicza rozprzestrzenianie się drobnoustrojów. Taką powierzchnie czyści się błyskawicznie. Na akrylu znacznie wolniej osiada kamień. Akryl nie ulega zniszczeniu w skutek czyszczenia go substancjami chemicznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here