Bez względu na to, czy mieszkamy w dużym i przestronnym domu czy w małym mieszkanku, gdzieś na 10 piętrze wysokiego wieżowca, to według statystyk i tak najczęściej odwiedzanym pomieszczeniem jest kuchnia. Większość z nas kojarzy to pomieszczenie głównie z gotowaniem posiłków i ewentualnie z ich spożywaniem. Jednak jest to bardzo krzywdzące szufladkowanie tego pomieszczenia do jednej z wielu użyteczności w naszym mieszkaniu czy domu. Przede wszystkim jest to serce domu, w którym najczęściej zaczynają się i kończą wszystkie imprezy domowe, organizowane zarówno w wieku nastoletnim jeszcze gdzieś w okresie licealnym, przechodząc później przez cały okres zajmowania się swoimi dziećmi, kończąc na zlocie energicznych emerytów. Każdy wiek ma swoje prawa i każdy z nich chętnie spędza wiele czasu właśnie w kuchni.
Musimy o tym pamiętać, urządzając i organizując cały układ kuchni, ponieważ będziemy na nią patrzyli i z niej korzystali przez wiele lat, zanim zdecydujemy się na kolejny remont. Z tego też powodu bardzo popularne są projekty kuchni, gdzie specjalista, a przynajmniej bardziej doświadczona od nas osoba, z większą wyobraźnią przestrzenną, będzie nam w stanie pomóc w poukładaniu wszystkich szafek, dopasowaniu stołu, lodówki i kuchenki, aby wszystko mogło grać ze sobą. Odpowiednie zaplanowanie układu wszystkich kuchennych urządzeń i szafek, oszczędza później wielu nerwów przy poruszaniu się po kuchni, a na pewno zwiększa komfort i spokój kucharza, co wpłynie korzystnie na potrawy zrobione przez niego.
Ergonomiczne zaplanowanie odpowiedniego układu jest ważne w każdym rodzaju kuchni, bez względu na to, czy ma ona 5 czy 50 metrów kwadratowych. Źle zrealizowane lub niedopracowane projekty kuchni, pokazują, że niekoniecznie duża i przestronna kuchnia będzie zawsze bardzo dobrym rozwiązaniem dla kucharza i jakkolwiek ją urządzimy będzie zawsze spełniała swoją rolę. Ze względu na to, że duża powierzchnia pozwala na postawienie wielu szafek, dużego stołu i innych, często dużych urządzeń, co powoduje, że odległość od jednego punktu, z którego korzysta kucharz do drugiego zdecydowanie się powiększa. Po ugotowaniu jednego obiadu okazuje się, że nasza osoba przyrządzająca go, pokonała odległość kilku kilometrów i na pewno odczuje to w wieczorem przed spaniem. A przecież taka kuchnia powinna dawać samą radość użytkownikowi. Podobnie jest w przypadku małego pomieszczenia, kiedy na siłę chcemy tam zmieścić zbyt dużo szafek i nagle okazuje się, że nie mamy nawet gdzie stanąć, nie mówiąc już o poruszaniu się po kuchni. Wiele siniaków u takiego kucharza świadczyć może tylko o tym, że odległości były za małe, żeby rozwinąć się między jednym, a drugim punktem docelowym.
Projekty kuchni są sporządzane właśnie po to, aby ustrzec się za przed sytuacją, kiedy źle zaplanowany układ kuchni, będzie bardziej denerwował kucharza, niż wspierał go w codziennych czynnościach. Zdecydowanie taniej jest zapłacić za taki projekt, niż w krótkim czasie od zrobienia remontu, na nowo zmieniać układ szafek, zrywać płytki i kłaść na nowo, nie mówiąc już o konieczności zrobienia nowych mebli. Większość kuchni sporządzana jest pod wymiar. Meble, wymierzone co do milimetra, robione są pod konkretny układ pomieszczenia i rozkład poszczególnych urządzeń, takich jak lodówka, zmywarka, kuchenka z piekarnikiem czy płyta gazowa, a także zlewozmywak czy okap kuchenny. Dlatego zwykłe przestawienie poszczególnych szafek, czy zamienienie lodówki ze zmywarką jest po prostu niemożliwe. Rozkład każdego mebla w kuchni powinien być przemyślany dużo wcześniej, za nim podejmiemy się konkretnego remontu. Czasem zmiany wymaga instalacja hydrauliczna czy elektryczna, a tego już nie zrobimy po ułożeniu płytek, nie mówiąc już o szafkach.
Dobre i wartościowe, ale przede wszystkim efektywne, a nie tylko efektowne, projekty kuchni powinny uwzględniać wiele aspektów, o których nawet na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. Na przykład sam rodzaj sporządzanych potraw pokaże nam czy bliżej, pod ręką powinno być więcej ziół i przypraw, czy lepiej postawić więcej pojemników z makaronami. Dla wielu może okazać to się śmieszne, ale kucharz, podczas planowania takiego projektu, powinien ugotować najczęściej sporządzane przez siebie potrawy, a architekt wnętrz powinien obserwować, gdzie najczęściej zagląda po konkretne produkty. Przecież, jeśli gospodarz korzysta najczęściej z dużych garnków, to nie postawimy ich na końcu kuchni, tylko powinny znajdować się zaraz przy kuchence, aby mogły się na niej szybko znaleźć. Ważne jest również dopasowanie mebli do możliwego zasięgu ramion osób najczęściej korzystających z kuchni. Nie będzie to bardzo praktyczne, jeśli co chwilę będziemy sięgać po stołek, czy drabinkę, aby zdjąć coś z górnej, za wysoko powieszonej półki.
Oczywiście bardzo ważne są również preferencje gospodarza domu. Sam projektant nie może narzucić właścicielowi mieszkania stylu, w jakim chciałby zrobić daną kuchnię. Każdy z nas jest inny i każdy z nas ma swoje upodobania. Jeden będzie wolał staromodną, drewnianą i ciężką kuchnię, a inny bardzo dobrze czuje się z lekkimi, przeszklonymi i delikatnymi szafkami, dającymi wnętrzu przestronności i lekkości. Projekty kuchni powinny być poprzedzone odpowiednimi wywiadami z gospodarzami, którzy będą mogli wyraźnie określić swoje preferencje co do stylu i koloru mebli i całego wnętrza. Dobry projektant, jeśli widzi, że to co chcą gospodarze, jest nie tylko nie modne, ale przede wszystkim nie funkcjonalne, to powinien delikatnie zaproponować im coś innego. Ale jeśli właściciel dalej będzie stał przy swoim rozwiązaniu to projektant powinien odpuścić, sugerując, że nie bierze odpowiedzialności za komfort korzystania z takiego pomieszczenia. Na koniec jeszcze bardzo ważna uwaga, że każda kuchnia powinna mieć kąt, gdzie mogłoby zbierać się kilkoro przyjaciół lub członków rodziny na nocne pogawędki przy smakołykach wyciągniętych z lodówki lub słodkościach, ukrytych przed dziećmi i wyszperanych z zakamarków szafek, bo to da duszę naszej kuchni.