Wnętrze mieszkania a wnętrze człowieka

Dom to niesamowite przedsięwzięcie. Mówi się — nie bez powodu — że najważniejsze zadania w życiu mężczyzny to zbudować dom i zasadzić drzewo. O ile z tym drugim można by polemizować — tak samo, jak ze stwierdzeniem, że najpierw należy akurat panel szklany do kuchni dać — to pierwsze w znaczeniu bardziej rozszerzonym — zapewnić sobie, swojej rodzinie godne mieszkanie — jest całkowicie zrozumiałe i akceptowalne. Nie można zaprzeczyć, że mieszkanie to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka, każdej rodziny.
Ciężko wyobrazić sobie jednak mieszkanie pozbawione w ogóle jakichkolwiek sprzętów, z niewykończoną podłogą i surowymi ścianami. Mieszkanie w takich warunkach byłoby niedorzeczne. Jednak zdarza się, że komuś nie wystarczy środków na wykończenie mieszkania i jest zmuszony przebywać dłuższy czas w takich warunkach. Na szczęście w większości przypadków mamy do czynienia z inwestycjami przemyślanymi na tyle, że środków wystarcza na wykończenie. Wówczas zachodzi potrzeba określenia co, gdzie, jak i przez kogo będzie użytkowane. Bo inaczej nie będzie się dało z powodzeniem urządzić wnętrza domu czy mieszkania. Dzięki precyzyjnemu określeniu obszaru użytkowania, jego funkcji oraz użytkowników, można będzie ocenić, jak wykończyć podłogi i ściany, jakie meble i sprzęty wprowadzić do pomieszczenia oraz jakie elementy dekoracyjne będą potrzebne, aby każdy pokój można było uważać za gotowy.
Wnętrze domu czy mieszkania to jedno, a wnętrze każdego człowieka — to drugie. Rodzina składa się z ludzi. Są to mocno związane ze sobą osoby, jednak każda z nich jest też w pewnym sensie odrębna. Zatem i ich wnętrza są osobne. Wnętrze człowieka to oczywiście w naszym rozumieniu coś więcej niż tak zwane wnętrzności, czyli to, co u zwierząt nazwalibyśmy podrobami, flakami. To też o wiele więcej niż także mięśnie, kości, ścięgna, chrząstki. Krótko mówiąc, wnętrze człowieka to nie tyle tkanki, ile po prostu dusza. Dusza rozumna. Dusza wolna.
Rodzina zatem składa się z osób mających swoje własne wnętrza, mających swoją duchowość, swoje zrozumienie, mających wolność (!). Jedak rodzina ma także swoje wnętrze. Stanowi przecież mieszkanie dla wszystkich jej członków. Jest nade wszystko płaszczyzną duchową. I podobnie jak w rzeczywistości urządzania domu będziemy się zastanawiać czy wstawić panel szklany do kuchni, tak w tym przypadku nasze rozważania skupią się wokół problemu, czy oddzielić zupełnie od siebie poszczególnych członków rodziny, czy też dać im wgląd poprzez zahartowaną różnymi doświadczeniami szybę do naszego osobistego wnętrza.
To wszystko ma odzwierciedlenie w rozmieszczeniu pokojów, urządzeniu ich oraz stylu, jaki panuje w każdym z nich. Nie da się tego rozdzielić, bo jest to podyktowane wnętrzem każdego z osobna oraz wewnętrzną organizacją życia rodzinnego. Zatem widać tu, że nie da się, żeby nagle jedna osoba z grona rodzina mogła sama zaplanować całą organizację wnętrza domu czy mieszkania. Nie jest to możliwe. Dzieje się tak z uwagi na wnętrze każdego jej członka.
Kiedy więc urządzamy wnętrza naszych mieszkań i pokojów, musimy całą rodziną stawić czoła temu wyzwaniu. Nie można wykluczyć nikogo! Nikt nie może poczuć się odsunięty od tego zadania. Od najmniejszego do najstarszego — wszyscy razem muszą mieć możliwość wyrażenia swojego zdania, a jeśli tego nie potrafią, to tym bardziej trzeba się wpatrzyć w jego potrzeby, wsłuchać w jego świat. W ten sposób powstanie istna mapa potrzeb całej rodziny, które można będzie zrealizować i zawrzeć w planie wykończenia mieszkania.
Kiedy już mamy taką mapę, to możemy wziąć się za realizację naszego planu. Najpierw instalacje, tak żeby nie trzeba było potem nagle doprowadzać wody, zbijając płytki, albo ciągnąć kabli przez świeżo namalowane graffiti. Zatem doprowadzamy wodę, prąd i gaz, obmyślamy, gdzie będą punkty ich poboru i idziemy dalej. Teraz czekają na nas ściany. Z nimi jest dosyć łatwo, bo właściwie nic nas jeszcze na tym etapie nie ogranicza. Możemy dać się ponieść wyobraźni, pamiętając oczywiście o słusznych żądaniach przyszłych użytkowników tego pomieszczenia. Nie możemy przecież samowolnie urządzić wszystkich pokojów! Kiedy już wybierzemy rodzaj wykończenia ścian i naniesiemy je na każdą z nich (podobnie rzecz się ma z sufitem, który często jednak bywa pozbawiony koloru), możemy zejść do poziomu podłogi i zacząć układać na niej wypracowane rozwiązanie. Oczywiście oprócz układania (płytki, parkiet, panele) może nam przyjść również rozwijanie (wykładziny, gumolity, dywany). Tak czy siak, zajmujemy się teraz podłogą i nie myślimy na razie o dalszym ciągu. To zadanie musi być dobrze wykonane. Podłoga powinna być odpowiednio wypoziomowana, tak aby meble się nie chwiały.
Gdy już podłoga jest za nami — albo raczej pod nami — możemy zacząć zastanawiać się nad meblami. Tu znów warto zasięgnąć języka wśród pozostałych członków rodziny. Każdy z nich będzie miała zapewne jakiś pomysł zarówno na swój pokój, jak i na pomieszczenia wspólnie użytkowane. Warto w obu tych przypadkach brać pod uwagę jego głos. Na tym etapie wnętrze pokoju zapełni się już mocno i będzie on sprawiał wrażenie prawie gotowego do użycia. Pozostanie jednak coś jeszcze.
To elementy wykończenia instalacji, tak zwane punkty poboru. Oprócz nich są to też po prostu elementy dekoracyjne. Jedne i drugie mają za zadanie upiększyć to miejsce, podkreślić jego osobisty charakter i dodać mu odpowiedniego blasku. Dlatego powinny być odpowiednio dopasowane do ścian, podłogi, sufitu, mebli i wszystkich znajdujących się już w pomieszczeniu sprzętów. Nie mogą się od nich jakoś mocno wyróżniać. Należy uważać tu na wszelkie sprzeczności stylistyczne, a także na przeładowanie pokoju ozdobami. Trzeba zrobić to z ogromnym wyczuciem i przy akceptacji innych domowników.
I gotowe. Tym sposobem mamy mieszkanie, które w swojej istocie jest pewnym odzwierciedleniem wewnętrznych stosunków rodzinnych, a w konsekwencji pokazuje także po części wnętrza każdego z członków rodziny. Tak więc zadanie postawione przed mężczyzną, jakim jest budowa domu, zaczyna się od fundamentu, jakim jest budowa stosunków rodzinnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here