Fotowoltaika na Podkarpaciu

Panele fotowoltaiczne to, w obliczu rosnących cen za energię elektryczną, najkorzystniejsze rozwiązanie pozwalające na oszczędności u klientów indywidualnych i w firmach. Po zwrocie kosztów, które należy ponieść na samym początku inwestycji, prąd elektryczny produkowany jest całkowicie za darmo, a same panele są praktycznie bezobsługowe i mają co najmniej 25-letnią, gwarantowaną żywotność. Dodatkowym argumentem przemawiającym za opłacalnością inwestycji w panele jest obecnie możliwość uzyskania dofinansowania lub dotacji z programów oferujących takie rozwiązania. Jeśli mieszkasz na Podkarpaciu i chcesz dowiedzieć się, jakie dofinansowania są oferowane w tym rejonie Polski – podpowiadamy, na które programy warto zwrócić uwagę!

Dofinansowania do fotowoltaiki na Podkarpaciu

Wśród form dofinansowania do fotowoltaiki na Podkarpaciu znajdują się obecnie następujące programy obejmujące całą Polskę:

– „Mój Prąd” – uruchomiony w 2019 roku program rządowy, w ramach którego można uzyskać do 5 tysięcy zł na zakup i instalacje mikroelektrowni fotowoltaicznych;

– „Czyste Powietrze” program unijny, wspierający termomodernizację domów i wymianę przestarzałych instalacji cieplnych oraz energetycznych na pompy ciepła oraz elektrownie fotowoltaiczne;

– Agroenergia – program skierowany do osób prowadzących gospodarstwa rolnicze, które mogą uzyskać w nim do 100 procent kosztów kwalifikowanych w formie pożyczki lub dotację do 40 procent kosztów kwalifikowanych, do wysokości 800 tysięcy.

Ulgi i odliczenia od podatków

Podatnicy podatku rolnego są uprawnieni do skorzystania z 25-procentowej ulgi inwestycyjnej na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych, pomniejszającej roczny, obowiązkowy podatek rolny. w przypadku wyższej ulgi niż wynosi podatek rolny w danym roku, może być ona rozliczana przy kolejnych opłatach tego typu, aż do 15 lat.

Możliwe jest również odliczenie przez wszystkich podatników 19 procent ulgi podatkowej od podatku dochodowego w wysokości do 10 tysięcy złotych w przypadku zakupu i montażu fotowoltaiki lub pomp ciepła.

Jak szybko zwraca się inwestycja w fotowoltaikę?

Jeszcze kilka lat temu panele fotowoltaiczne były swoistą ekstrawagancją, trudno dostępną ze względu na zaporowe ceny. Jednak rozwój technologiczny, zniesienie ceł na części produkowane w Chinach, a także możliwość uzyskania dotacji, dofinansowania lub niskooprocentowanego kredytu pozwala obecnie na tego typu inwestycję w wielu gospodarstwach domowych lub firmach. Szacowany zwrot kosztów inwestycji zajmuje od 6-10 lat, co oznacza, że po upływie tego czasu nasze rachunki za prąd zmniejszą się o 100 procent.

Sprawdź: https://pgreen.com.pl/panele-fotowoltaiczne/fotowoltaika-podkarpackie-instalacja-dofinansowania/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here