Jak wybrać i na jakiej wysokości umieścić baterię łazienkową nad umywalką

Bateria, która umieszczamy nad umywalką, powinna znaleźć się na takiej wysokości i zostać tak dopasowana, aby korzystanie z niej było jak najbardziej wygodne. Dlatego przed dokonaniem ostatecznego zakupu warto się zastanowić, w jaki sposób wybrać najlepszy model. Dzisiaj podajemy kilka podstawowych zasad, które z pewnością w tym pomogą.

Bateria przymocowana do ściany czy też bateria na umywalce?

Na sam początek warto się zastanowić, jaki rodzaj baterii będzie nam w ogóle najbardziej potrzebny i najlepiej sprawdzi się w trakcie codziennego użytkowania. Możemy wybierać między bateriami montowanymi na ścianie oraz tymi, które znajdują się na samej umywalce. Pierwsze z nich spotykamy w naszych domach coraz rzadziej, nie znaczy to jednak, że w ogóle nie możemy takich znaleźć. W szczególności w łazienkach projektowanych przed kilkudziesięcioma laty wciąż są one dość częste, a nie zawsze możliwa jest ich wymiana na model montowany na umywalce.

Drugi rodzaj baterii częściej kojarzy się nam z bardzo nowoczesnymi stylizacjami, w których stawiamy przede wszystkim na estetykę, prostotę i ciekawe, funkcjonalne akcesoria. Również w tym przypadku nie należy jednak traktować tego jako jedynej prawidłowości. W starszych łazienkach także nie brakuje baterii umieszczanych właśnie na powierzchni umywalki.

Odpowiedni kształt i długość wylewki

Jednym z niezwykle ważnych parametrów, który decyduje o tym, czy wygodnie będzie nam korzystać z baterii na umywalce, jest długość znajdującej się w nie wylewki. Należy koniecznie zastanowić się, jaka będzie najbardziej pasująca do danego rozmiaru i kształtu umywalki. Nieco inną dobierzemy bowiem do na wpół zaokrąglonej, tradycyjnej misy o niewielkim rozmiarze, a inną będziemy umieszczać w przypadku nowoczesnej umywalki o prostokątnym kształcie i sporych rozmiarach.

Liczy się także kształt wylewki. Może być zupełnie prosta, o niemal prostokątnym profilu, zaokrąglona czy nawet ozdobna. Jej stylizacja, najpewniej dopasowana do kurków i całego akcesorium, mocno wpłynie na to, jak będziemy ją postrzegać i czy uda nam się dopasować ją idealnie do całego zamysłu, jaki mieliśmy.

Naszym zdaniem bateria umywalkowa Grohe z łatwością spełni wszelkie oczekiwania pod tym względem. Możemy znaleźć ją w wielu różnych kształtach i stylizacjach, a najwyższa jakość wykonania gwarantuje, że nigdy nie zmieni swojego wyglądu.

Wysokość, na jakiej umieszczamy baterię w łazience

Wysokość ta zazwyczaj zależy od tego, jaki rodzaj umywalki wybraliśmy do swojej łazienki. Nieco inaczej przyjmuje się bowiem tę wysokość w zależności od tego, czy mówimy o misie wpuszczanej w blat, czy nablatowej. Zazwyczaj jednak najprostszym rachunkiem będzie liczenie do krawędzi misy.

Standardowo przyjmuje się zatem, że bateria powinna znaleźć się na wysokości od 25 do 35 cm nad krawędzią umywalki. Dokładna jej wysokość będzie oczywiście zależeć od samej misy, baterii oraz możliwości aranżacyjnych i naszych preferencji. Biorąc pod uwagę wysokość, na jakiej montuje się umywalkę, wysokość umieszczania baterii to około 100-120 centymetrów nad podłogą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here