Niezbędne narzędzia każdego ogrodnika

Pielęgnacja ogrodu jest czasem bardzo ciężką pracą. Dbanie o zieleń wymaga koszenia trawy, pielenia, przycinania krzewów i podlewania roślin. Dobór właściwych narzędzi, zależy przede wszystkim od wielkości ogrodu i rodzaju hodowanych roślin. Niektóre akcesoria są niezbędne do prac ogrodowych, na każdym obszarze zielonym, co możemy do nich zaliczyć?

Podstawowe narzędzia do pielęgnacji zieleni

1. Grabie – pomocne podczas sprzątania trawy, liści i śmieci. Do wygrabiania trawnika sprawdzą się idealnie grabie wachlarzowe, którymi usuniemy lekkie odpady. Do wyrównania skopanej ziemi bardziej polecane są mocne grabie o ostrych zębach. Na rynku dostępne są także modele uniwersalne o twardych końcówkach.

2. Sekator – służy do przycinania roślin, aby uniemożliwić im rozrost w niewłaściwym kierunku. Najlepiej jest mieć dwa modele, zarówno do cienkich, jak i grubszych narzędzi. Sprzęt powinien posiadać odpowiednie zabezpieczenia i certyfikaty, dzięki czemu będziemy pewni jego bezpiecznego użytkowania.

3. Konewka oraz wąż ogrodowy – do dużego ogrodu dobrym rozwiązaniem jest system zraszaczy. Warto mieć parę końcówek do węża, konewka natomiast służy do podlewania danych obszarów grządek.

4. Łopatki do ziemi – pomocne podczas pracy na grządkach, czyli spulchniania ziemi i sadzenia roślin. W składzie zestawu powinny znajdować się widełki, pazurki i łopatka.

5. Szpadel – narzędzie służące przede wszystkim do przekopywania grządek oraz przenoszenia ziemi.

6. Widły – do odchwaszczania i przekopywania ziemi. Świetnie przemieszają ziemię z nawozami, oprócz tego możemy nimi przerzucić kompost czy stertę skoszonej trawy i liści.

7. Taczka – dzięki nie przetransportujemy szybko ziemię, rośliny, chwasty, liści czy śmieci. Bardzo istotny jest również transport samych narzędzi, żeby nie stanowił dla nas kolejnego wysiłku. Do małego ogródka można zakupić zwykłe wiaderko, aczkolwiek do większego obszaru zieleni lepszym rozwiązaniem będzie taczka.

8. Nożyce elektryczne albo spalinowe – nieocenione zwłaszcza przy pielęgnacji dużych żywopłotów

Urządzenia do pielęgnacji trawnika

Kosiarka spalinowa albo elektryczna

Przy wyborze kosiarki spalinowej zwróćmy uwagę na jej zużycie paliwa, im niższe, tym lepiej. Obudowa powinna być solidnie wykonana, najlepiej ze stali. Nowoczesne kosiarki spalinowe na rynku radzą sobie z ogrodami o powierzchni nawet do kilkuset metrów kwadratowych, co zajmuje im tylko parę godzin. Dobrze, jeśli poziom hałasu narzędzie jest niski. Kosiarki spalinowe to opcja do dużych ogrodów, przy mniejszej powierzchni sprawdzi się kosiarka elektryczna. Przy jej wyborze sprawdźmy przede wszystkim moc urządzenia. To urządzenia dużo tańsze, od modeli spalinowych/

Ręczny opryskiwacz ciśnieniowy

Do przygotowania podłoża pod rabaty oraz trawnik, konieczne jest usunięcie chwastów. Dobrze jest zakupić wówczas oddzielny opryskiwacz ciśnieniowy z lancą na wysięgniku i specjalną herbicydową osłoną dyszy. Pojemność opryskiwacza powinna być dobrana do wielkości rabat oraz trawnika.

Elektryczny kultywator

Spulchnia ziemię i przygotowują ją do wysiewu, dzięki czemu możemy zaoszczędzić swoje siły i czas. Urządzenie usuwa również płytko korzeniące się chwasty i pomaga wymieszać z podłożem nawóz organiczny. Bardzo przydatne urządzenie do pielęgnacji trawnika, które ułatwia także nawadnianie i napowietrzanie trawy. Usuwa również zalegający w murawie mech.

Wertykulator

Służy do napowietrzania i spulchniania ziemi, a także usuwania filcu z trawnika. Urządzenia nacina splątane pędy, przez co woda i powietrze mają swobodny dostęp do korzeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here