Nawozy

Standardowo, podążając za kalendarzem ogrodnika, marzec jest odpowiednim czasem do tego, aby pomyśleć o nawozach, którymi zaczniemy zasilać nasze rośliny po zimie. Zbliżająca się wiosna, wyższe temperatury, wyższa wilgotność powietrza oraz większa dawka słońca skłaniają rośliny do podjęcia intensywnego wzrostu. Jednakże, aby był on możliwy- konieczne jest dostarczanie im pożywienia w postaci różnego rodzaju składników, minerałów i pierwiastków.

Na szczęście, sklepy internetowe są świetnie zaopatrzone w tego rodzaju asortyment, jedyne, co powinniśmy zrobić to przygotować sobie listę potrzebnych preparatów pod kątem posiadanych przez nas gatunków roślin. Ogromny wybór różnego rodzaju nawozów- i tych sztucznych i naturalnych, sprzedawanych zarówno w formie koncentratu jak i granulek, znajdziemy na stronie Azallo.

Zaczynamy nawozić rośliny doniczkowe 

Najprościej jest chyba zacząć od tych roślin, które mamy najbliżej, a więc we własnym mieszkaniu. W przypadku nawozów do roślin doniczkowych, możemy posiłkować się adnotacją na etykiecie każdego z nawozów, gdzie mamy informację, czy jest to preparat do roślin zielonych, a może jest dedykowany do konkretnej grupy roślin, np. storczyków czy kaktusów.

Jeśli w naszym mieszkaniu uprawiamy głównie jeden-dwa podstawowe gatunki roślin, zakup nawozu dedykowanego będzie dobrym pomysłem. Jeśli jednak mamy co najmniej kilka różnych odmian- odpowiedni będzie nawóz do roślin zielonych lub ozdobnych z liści. W przypadku nawozów syntetycznych o mocnym działaniu, najbezpieczniejszą praktyką jest zmniejszenie dawki zalecanej na opakowaniu o połowę, chyba, że mamy pewność, co do tego, że dana roślina dobrze zareaguje na pełną dawkę. Alternatywę stanowi biohumus, a więc nawóz organiczny, co do którego stosowania nie musimy mieć żadnych obaw.

Co do ekologicznej uprawy warzyw i ziół?

Takie uprawy coraz częściej pojawiają się nie tylko w naszych ogrodach i szklarniach, ale nawet na balkonach. Uprawiając własne warzywa i zioła zazwyczaj najbardziej istotną kwestią jest to, aby nie zawierały w sobie żadnych środków chemicznych, trzeba więc stosować ekologiczne środki ochrony roślin, a także ekologiczne nawozy. Jednym z takich preparatów jest ekologiczny nawóz do warzyw i rozsad, który dostarcza roślinom cennej materii organicznej. Wspiera rośliny zarówno na samym początku, kiedy są dopiero niewielkimi sadzonkami, jak i w momencie, kiedy zaczynają wydawać plony.

Dzięki regularnemu stosowaniu nawozu, plony mogą być znacznie obfitsze, dobrze wykształcone, a także pięknie wybarwione i zdrowe. Dobry skład granulatu oraz odpowiednie odstępy w nawożeniu minimalizują ryzyko przenawożenia, a dawkowane substancje użyźniające glebę uwalniają się stopniowo, tym samym efektywnie zasilając roślinę. Pomimo swojej nazwy, preparat można też stosować w przypadku krzewów czy drzew owocowych. Znajdziemy w nim takie składniki jak potas, magnez, fosfor, azot oraz materię organiczną.

A jak zadbać o nasze iglaki? 

Nie każdy jest ich zagorzałym fanem, jednak trzeba przyznać, że ze względu na fakt, że nie tracą one liści na zimę, bardzo często ten typ roślin pojawia się w naszych ogrodach. O ile odpowiedniego nawadniania wymagają zazwyczaj mniejsze egzemplarze, o tyle dobrze jest nawozić wszystkie, nawet te największe iglaki.

Jednym z ciekawszych nawozów dedykowanych do stosowania pod iglaki jest preparat na brązowienie ich igieł. Pozwala on wyposażyć roślinę w zapas magnezu oraz siarki. Substancje te, jeśli występują w niedoborze, mogą spowodować u rośliny szybkie żółknięcie igieł. Nawóz jest w stanie przywrócić do życia te szpilki, które zaczęły już lekko tracić kolor na skutek niedoboru. Jak widać, dzięki profesjonalnej trosce o uprawiane przez nas rośliny można zapobiegać chorobom i zatroszczyć się o estetyczny wygląd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here