Urządzanie łazienki

Kupując nowe mieszkanie lub remontując stare, warto przyjrzeć się bliżej wykończeniu łazienki. Jak urządzić łazienkę by spełniała ona nasze oczekiwania?
Jest to pomieszczenie szczególnie reprezentatywne i tutaj możemy zastosować wiele luksusowych elementów. Zacznijmy od tego jakim metrażem łazienki dysponujemy. W wypadku gdy jest to łazienka z małym metrażem dobrze jest skupić się na kilku praktycznych rozwiązaniach.
Po pierwsze zrezygnujmy z posiadania w łazience wanny. Jest to w prawdzie bardzo stare i sprawdzone rozwiązanie, jednak przy małych łazienkach każdy metr kwadratowy ma znaczenie.
Dobrym rozwiązaniem jest tutaj kabina prysznicowa lub brodzik. Dzięki nim nie tylko zaoszczędzimy cennego miejsca, ale odczujemy także różnicę w rachunkach za wodę. Wielokrotnie udowodnione zostało, że korzystając z prysznica, czas kąpieli jest skrócony, a my zużywamy mniejsze ilości wody.
Wanna zarezerwowana jest dla łazienek nieco większych. Zaliczymy do nich pomieszczenia o powierzchni powyżej 10 metrów kwadratowych. Jest to rozwiązanie niewątpliwie wygodne, jednak nie można stosować go w małych łazienkach.
Kolejną rzeczą wartą uwagi jest wybór odpowiedniej umywalki. Aktualnie stosuje się umywalki podwieszane, wraz z przymocowanymi do nich szafkami. Dzięki troszkę wyższemu umiejscowieniu posiadają one dość duża szczelinę między szafką a podłogą. Będziemy dzięki temu mogli zamiatać i myć podłogę mopem, bez konieczności przesuwania szafki.
Umywalki nieco większe wprawdzie ułatwią nam poranną toaletę, jednak i w tym wypadku należy uważać na ich rozmiar. W małych pomieszczeniach warto stosować elementy minimalistyczne, dzięki którym wnętrze wyda się większe. W tym celu stosować można również odpowiednie dodatki i kolory ścian, ale ten wątek poruszymy później.
Idea podwieszania stosowana jest również w wypadku toalet. I w tym wypadku ułatwi nam to odkurzanie czy mycie podłogi łazienki. Ponadto takie zastosowanie spowoduje, że cała armatura przymocowana do toalety będzie ukryta w ścianie. Jest to nowoczesne i powszechnie stosowane rozwiązanie, dzięki któremu nasza łazienka nabierze nowoczesnego charakteru, ale także oszczędzi tak cennego miejsca.
Co do kwestii podłóg to istnieje tu bardzo wiele rozwiązań. Najpopularniejszym z nich jest korzystanie z kafli, czy gresu. To drugie jest rozwiązaniem nieco droższym, jednak zagwarantuje nam jakość na wiele lat. Być może warto zastanowić się, czy w dłuższej perspektywie czasowej taki zakup nie będzie rozsądniejszy. Kafle w łazience stosowane są z wielu względów. Przede wszystkim ważną cechą jest ich odporność na panującą w pomieszczeniu wilgoć. Dobrym rozwiązaniem jest zakup takich kafli, których powierzchnia będzie antypoślizgowa. Unikniemy dzięki temu przykrych wypadków i kontuzji, jakie można odnieść stąpając po mokrej podłodze. Innym rozwiązaniem jest stosowanie w łazience paneli. Są to specjalne panele będące odporne zarówno na działanie wilgoci jak i dużych temperatur, mogących występować w łazience. Dzięki stosowaniu jednolitego wzoru podłoża powierzchnia mieszkania wydawać się będzie większa. Wszystko za sprawą łączeń, które powoduje, że całość wydaje się być jednolitą powierzchnią. Rozwiązania z panelami występują bardzo często w coraz popularniejszych stylach skandynawskich.
Innym trikiem jest wyłożenie podłogi łazienki puszystymi dywanikami. Będą one nie tylko sprawiały wrażenie większej przytulności pomieszczenia, ale także zadbają o bezpieczeństwo. Wszystko za sprawą antypoślizgowych warstw znajdujących się na spodzie dywaników.
Istotną kwestią w łazience jest oświetlenie. Powinniśmy w wypadku niewielkich łazienek stosować oświetlenie punktowe. Zwiększy to optycznie powierzchnie pomieszczenia, a także doda intymnego klimatu. Starajmy się wybrać takie żarówki, które nie tylko będą żarówkami typu LED, ale także będą dawały jasne i ciepłe światło. Dzięki zastosowaniu żarówek LED nasze rachunki za prąd będą zdecydowanie niższe. Oświetlenie dobrze jest umieścić nad wszystkimi lustrami dostępnymi w łazience, ale także przy prysznicu czy nad wejściem do pomieszczenia. Kolejną kwestią jest sprawa doboru odpowiedniego sprzętu AGD. Posiadając małą łazienkę, zakupmy pralkę, która ładowana jest od góry. Są one zdecydowanie mniejsze od tych tradycyjnych, których bęben znajduje się od frontu.
Inną ważną kwestią jest dobór odpowiednich barw. Biel stanowi tutaj od lat kolor główny i dominujący we wnętrzach łazienek. Jest on często łączony z kolorami takimi jak grafik, popiel czy brąz. Te kolory dobrze jest stosować na podłodze, gdyż będzie ona dzięki temu łatwiejsza w utrzymaniu. Dzięki ciemnej barwie, wszelkie zabrudzenia będą cięższe do zauważenia, co sprawi wrażenie łazienki utrzymanej w perfekcyjnej czystości. Natomiast dodatkami w ciemniejszych barwach mogą być elementy zdobiące wannę czy umywalkę. Stosowanie w łazience doniczek czy pojemników w ciemniejszych kolorach również przyczyni się do znaczących kontrastów w barwach.
Urządzając nową łazienkę, dobrze jest wcześniej zaplanować przebieg instalacji elektrycznej, oraz ewentualne umiejscowienie kaloryferów. Umieszczenie gniazdek w kluczowych dla nas miejscach, zakończy uciążliwe poszukiwania gniazdek, czy przedłużaczy w momencie gdy potrzebujemy energii elektrycznej. Sprawa z kaloryferami jest w tym wypadku podobna. Kaloryfery żeberkowe, które są powszechnie stosowane w łazienkach zastąpią nam tradycyjne suszarki, przez co oszczędzimy cennego miejsca. Dodatkowo w okresie zimowym będą stanowiły źródło ciepła w łazience. Na co dzień mogą one służyć jako suszarki dla ręczników czy naszych ubrań.
Jak więc widać remont łazienki jest dość skomplikowanym przedsięwzięciem. Wybór barw, materiałów czy przebiegu instalacji w pomieszczeniu powinien być przemyślany i dobrze zaplanowany. Nie oszczędzajmy jednak na jakości. Remont łazienki jest na tyle kosztowny, że kilkaset złotych różnicy nie powinno stanowić dla nas przeszkody. Przyłóżmy się do zaplanowania łazienki, a będzie nam ona służyła przez wiele następnych lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here